Sprawdź zanim wyrzucisz! Światowy Dzień Żywności - jak nie marnować jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 10:59
Co roku w Unii Europejskiej marnuje się 4,5 mld ton żywności nadającej się do spożycia. - Statystycznie gdyby te dane przeliczyć na jedną osobę, to wychodzi, że rocznie każdy z nas marnuje 123 kilogramy jedzenia - podkreśla w Czwórce Anna Podkowińska-Tretyn. 
W Światowy dzień zywności mówimy o tym, jak nie marnować jedzenia
W Światowy dzień zywności mówimy o tym, jak nie marnować jedzeniaFoto: Shutterstock

Aż czterech na pięciu Polaków przyznaje się do marnowania żywności w domach. Wśród produktów, które najczęściej lądują w koszach są: pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. Powody wyrzucania jedzenia do śmieci są różne: nieodpowiedni wygląd, złe przechowywanie czy krótki termin przydatności do spożycia.


Posłuchaj
06:12 Porane Czwórki 16.10.2024 Światowy Dzień Żywności godz. 7.41.mp3 W Światowy Dzień Żywności rozmawiamy o jedzeniu niedoskonałym, ale dobrym do zjedzenia (Poranek Czwórki/Czwórka)

Marnowanie żywności to problem globalny

Światowy Dzień Żywności sprzyja pogłębianiu świadomości na temat globalnych problemów żywnościowych. - 60% całej żywności, która się marnuje, pochodzi z naszych gospodarstwach domowych. To co możemy zrobić, by temu zapobiegać, to na przykład uważniejsze czytanie etykiet i decydowania za każdym razem, czy dany produkt możemy jeszcze spożyć, czy nie.


W Polsce marnujemy ok. 5 mln ton żywności rocznie, z tego 60 proc. bezpośrednio przypada na konsumentów. Najczęściej wyrzucany jest chleb. Główną przyczyną marnowania są nadmierne zakupy W Polsce marnujemy ok. 5 mln ton żywności rocznie, z tego 60 proc. bezpośrednio przypada na konsumentów. Najczęściej wyrzucany jest chleb. Główną przyczyną marnowania są nadmierne zakupy / PAP

Oznaczenia na produktach spożywczych

- Wiemy, że mniej więcej 10% jedzenia w Unii Europejskiej marnuje się poprzez błędną interpretację oznaczeń: "najlepiej spożyć przed" i "należy spożyć do". Pierwsze zalecenie producenta dotyczy jakości produktu i ta data dotyczy tego, żeby spożyć ten produkt na pewno do tego dnia. Natomiast napis "najlepiej spożyć przed", mówi o bezpieczeństwie, do kiedy produkt zazwyczaj jest świeży. Prowadzimy akcję "Często Dobre Dłużej". Umieszczamy na produktach nasz taki mały znaczek, który ma zachęcać do tego, żeby przed decyzją o wyrzuceniu danego produktu, obejrzeć go, powąchać, posmakować i zdecydować swoimi zmysłami, czy nadaje się jeszcze do zjedzenia - mówi Anna Podkowińska-Tretyn.

Zobacz także:


W Unii Europejskiej co roku marnowanych jest około 88 mln ton jedzenia. W Unii Europejskiej co roku marnowanych jest około 88 mln ton jedzenia. /PAP

Jak nie marnować żywności? 

Aby zapobiegać wyrzucaniu pokarmów do śmieci, eksperta zaleca stosowanie się do kilku prostych nawyków. W naszych domach powinniśmy bez obawy wykorzystywać produkty, które są blisko końca terminu przydatności. Powinniśmy też pamiętać o tym, że również ze słabiej wyglądających warzyw, owoców oraz czerstwego pieczywa można przygotować różnego rodzaju pyszne rzeczy. - Na co dzień mamy bardzo dużo różnych rozwiązań, z których możemy korzystać. Pomysłów jest bardzo dużo - mówi gościni audycji.


Pyszne zero waste. Wykorzystaj, nie marnuj 

- Pieczywo można mrozić, ale też z tego pieczywa możemy zrobić tosty, zapiekanki, grzanki do zupy. Jeśli chodzi o warzywa i owoce, to polecam zrobić pesto, kremową zupę. W przepisach naszych babć znajdziemy mnóstwo inspiracji na to, jak wykorzystać produkty do końca. Na naszym Instagramie podpowiadamy bardzo często, co zrobić z takimi produktami. Ja ostatnio robiłam z przepisów, które u nas sama zobaczyłam, placki z takich resztek już bardzo źle wyglądających warzyw. Bardzo proste, ale przepyszne. Moja czteroosobowa rodzina je zjadła ze smakiem - podpowiada gościni audycji. 



***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Dominika Płonka

Gość: Anna Podkowińska-Tretyn (szefowa Too Good To Go)

Data emisji: 16.10.2024

Godzina: 7.41

AGJ

Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? "Najlepiej spożyć przed" dobre dłużej!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 20:35
Jedzenie jest często dobre dłużej, niż wskazuje data na jego opakowaniu. Jak nie marnować jedzenie podpowiadają organizatorzy akcji "Często dobre dłużej" . Zachęcają by do oceny produktów wykorzystać: wzrok, węch i smak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia zero waste. Nie wyrzucaj - ugotuj

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 08:36
O poranku podpowiemy, jak gotować bez resztek i z resztek. Naszą przewodniczką po świecie zero waste będzie Jagna Niedzielska, doradczyni kulinarna, propagatorka idei zero waste. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o ekologiczny obieg książek?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 11:43
Bookcrossing jest dobry dla nas i dla planety! Jak wkręcić się w ten książkowo-ekologiczny trend, w audycji "Szanuj zieleń" podpowiada Michał Klimczyk, czyli Szyszkodar, który od kilku lat zajmuje się ratowaniem niechcianych i wyrzucanych do śmietnika książek. 
rozwiń zwiń