Bouldering. Jak zacząć go trenować?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 17:17
Bouldering to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej. Jak zacząć z nią swoją przygodę, dla kogo jest ten sport i na czym polegają zawody Wielkiej Ligi Boulderowej? O tym w "Rozgrzewce" opowiada Piotr Stępniak. 
Piotr Stępniak opowiada o boulderingu
Piotr Stępniak opowiada o boulderinguFoto: Shutterstock

Bouldering, czyli wspinanie się na ściankach, początkowo uprawiali głównie profesjonalni wspinacze jako dodatkową formę treningu. Obecnie jest to jednak samodzielna i coraz popularniejsza forma wspinaczki, którą można uprawiać nie tylko sportowo, ale też czysto rekreacyjnie.

Jak zacząć swoją przygodę z boulderingiem i dla kogo jest ten sport, opowiada w "Rozgrzewce" trener boulderingu Piotr Stępniak. 


Posłuchaj
45:52 Rozgrzewka 14.10.2024 Bouldering godz.16.04.mp3 Piotr Stępniak opowiada o boulderingu (Rozgrzewka/Czwórka)

Co to jest bouldering?

Nazwa tej aktywności sportowej pochodzi od słowa "boulder", czyli głaz. Polega na wspinaniu się na wspomniane niskie kamienie lub specjalne ścianki wspinaczkowe. W przeciwieństwie do klasycznej wspinaczki odbywa się to bez asekuracji w postaci liny, a wspinacz ma zabezpieczoną materacami nawierzchnię wokół głazu lub ścianki.

- Jeżeli ktoś wyobraża sobie bouldering jako wspinanie się na wysokich ścianach z liną, no to wygląda on troszeczkę inaczej. Jest to wspinanie na niskich ściankach o maksymalnej wysokości do 4,5 metra. Naszą asekuracją jest materac gimnastyczny. Bouldering różni się od klasycznego wspinania też tym, że nie wymaga takich sprzętów jak liny i uprząż. Nie potrzebujemy też drugiej osoby do asekuracji, więc można bouldering uprawiać samemu - mówi Piotr Stępniak

Zobacz także:


Dla kogo jest bouldering?

Bouldering to świetny trening fizyczny, który angażuje mięśnie całego ciała. Pomaga rozwijać umiejętności motoryczne i poprawia ogólną sprawność fizyczną. Jak podkreśla w rozmowie gość "Rozgrzewki", jedną z najlepszych jego cech jest też to, że jest to sport dostępny dla osób praktycznie na każdym poziomie umiejętności.

- Z mojej obserwacji wynika, że na ściance dobrze radzą sobie osoby, które wcześniej już uprawiały jakiekolwiek sporty. Najważniejsza jest tutaj koordynacja. Ale próg wejścia jest na tyle niski, że właściwie każda osoba sobie poradzi i nie trzeba mieć żadnego specjalnego przygotowania, żeby spróbować. W tym momencie ściany są przystosowane dla osób początkujących i tak naprawdę każdy z ulicy może wejść i zapisać się na zajęcia wstępne. Najłatwiejsze ścianki są dostępne dla osób, które nigdy wcześniej się nie wspinały. Większość klubów ma w swojej ofercie zajęcia wprowadzające z instruktorem. Instruktor wytłumaczy, jak się wspinać, pokaże chwyty i jak bezpiecznie zeskakiwać na materac. Nie trzeba też na początku mieć własnego obuwia wspinaczkowego, bo można je wypożyczyć.

Czy masa ciała będzie tutaj jakimś ograniczeniem?

- Nie da się ukryć, że tak. Palce mamy wszyscy takie same, ale to, ile one dźwigają, ma znaczenie. Nie jest jednak tak, że trzeba się jakoś specjalnie odchudzać, żeby pójść na ściankę. Ale nie ukrywam, że komuś, kto boryka się z dużą otyłością, będzie na pewno trudniej się wspinać - mówi Piotr Stępniak



Idealny sport dla miłośników zagadek

Bouldering promuje siłę, zwinność, elastyczność i koordynację. Jak mówi gość audycji, ta forma wspinaczki jest też idealnym sportem dla osób kochających rebusy, zagadki i rozwiązywanie zadań.

- To połączenie fizyczności z rozwiązywaniem zagadek. Im jest trudniej, tym fajniej. Wspinaczką moim zdaniem trudno się znudzić, bo jest bardzo zmienna. Tak naprawdę każdy ruch jest troszeczkę inny. Mamy cały wachlarz ruchów, z których korzystamy. Ich katalog jest bardzo szeroki. Ja cały czas się uczę nowych ruchów (…). Cały czas trzeba też kombinować, wizualizować sobie kolejne ruchy. Te trudności koncepcyjne to bardzo ważny i angażujący aspekt tego sportu.



Wielka Liga Boulderowa

Na początku października w czterech miastach Polski wystartowała Wielka Liga Boulderowa. Dla miłośników wspinaczki udział w tych zawodach to doskonała okazja, by przetestować swoje umiejętności. 

- Nasza Liga rozwija się już od wielu lat. W tym roku do zawodów w Warszawie dołączyły Gdańsk, Poznań i Kraków. Wielka Liga Boulderowa to cykl zawodów bulderowych. W tym momencie jest to największe wydarzenie wspinaczkowe w Polsce - mówi gość audycji.

Na uczestników Ligi czeka aż sześć ścianek:

- Myślę, że każda ścianka ma swój unikalny klimat. I duszę. Tworzy ją przede wszystkim społeczność, która na taką ściankę uczęszcza. Ale jeżeli chodzi o sam charakter wspinania, to ścianki różnią się między sobą profilami, po których się wspinamy, i root settingiem, czyli charakterem układanych dróg na danej ścianie. Różnią się chwyty i różni się charakter tego wspinania. Na każdej ścianie jest troszeczkę inaczej, każda ściana ma w sobie coś unikalnego - mówi Piotr Stępniak

Wszystkie trasy boulderowe zostały stworzone przez doświadczonych routesetterów tak, by zapewniać wyzwania wszystkim zawodnikom - tym bardziej zaawansowanym i tym, którzy dopiero niedawno rozpoczęli swoją boulderową przygodę. Jak mówi gość audycji, niezależnie od poziomu trudności każda ze ścianek oferuje unikalne trasy, które wymagają sprytu, zręczności i strategii. 

W dalszej części audycji Piotr Stępniak tłumaczy, na czym polega formuła zawodów, kto może w nich uczestniczyć i jak się do nich najlepiej przygotować. Piotr Galus poprosił też swojego gościa o to, aby polecił swoje ulubione ścianki w Polsce. Piotr Stępniak opowiada również o tym, jak on sam trafił do świata boulderingu.  



***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Piotr Stępniak (trener boulderingu)

Data emisji: 14.10.2024

Godzina emisji: 16.04

mpkor

Czytaj także

Igor Fojcik. Po ściance do tytułu najlepszego Ninja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:50
Żeglował, był reprezentantem Polski we wspinaczce sportowej, potem został trenerem, a od kilku dni - dzięki udziałowi w popularnym programie telewizyjnym - Igor Fojcik cieszy się tytułem najpopularniejszego i najlepszego zawodnika Ninja w Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sebastian Kasprzyk: cały czas szukam czegoś ekstremalnego, by się nie nudzić

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 14:13
Sebastian Kasprzyk to rekordzista Polski we wspinaniu się po linie na wysokości. Balon powietrzny wzleciał na wysokość 0,5 km, przyczepiona była do niego lina długości 30 metrów, a na niej Sebastian Kasprzyk. Sportowiec wziął się po linie w czasie 2 minuty i 10 sekund. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atleci hybrydowi. Kiedy jeden sport to za mało

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 21:59
Trening hybrydowy to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w świecie fitness. Czym jest i kto może go wykonywać w "Rozgrzewce" wyjaśniają doświadczeni zawodnicy zawodów HYROX, czyli Jakub Jandura i Michał Zalewski.   
rozwiń zwiń