Atleci hybrydowi. Kiedy jeden sport to za mało

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 21:59
Trening hybrydowy to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w świecie fitness. Czym jest i kto może go wykonywać w "Rozgrzewce" wyjaśniają doświadczeni zawodnicy zawodów HYROX, czyli Jakub Jandura i Michał Zalewski.   
Trening hybrydowy. Czym jest i jak go wykonywać?
Trening hybrydowy. Czym jest i jak go wykonywać?Foto: Shutterstock

Trening hybrydowy to metoda treningowa, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce. W przeciwieństwie do tradycyjnych form treningowych ta forma aktywności pomaga w osiągnięciu wszechstronnej sprawności. Celem tego treningu jest jednoczesne rozwijanie siły, mocy, masy mięśniowej oraz wytrzymałości tlenowej. 

Goście "Rozgrzewki", czyli Jakub Jandura (uczestnik i organizator zawodów Hyrox) oraz Michał Zalewski (doświadczony zawodnik oraz trener) w audycji "Rozgrzewka" podpowiadają, jak zostać hybrydowym atletą.


Posłuchaj
42:29 Rozgrzewka 07.10.2024 Atleci hybrydowi godz.16.04.mp3 Trening hybrydowy. Czym jest i jak go wykonywać?

    

Trening hybrydowy - bieganie, podnoszenie, przeciąganie, podrzucanie

Pojęcie "treningu hybrydowego" powstało w 2015 roku. Oznacza równoległy trening różnych aktywności sportowych, które w tym samym czasie pozwalają nam osiągnąć siłę i sprawność. Jak tłumaczą zaproszeni do studia Czwórki goście jest to więc taki rodzaj treningu, który pozwala jednocześnie pracować nad siłą mięśni i wydolnością organizmu:

- Łącząc sport wydolnościowy i siłowy jesteśmy w stanie zarówno dźwigać ciężkie ciężary, jak i w tym samym momencie biec szybko i daleko – mówi Jakub Jandura.

Dzięki tej formie aktywności fizycznej można w krótkim czasie wszechstronnie i znacząco poprawić swoje możliwości fizyczne.

- zaczęliśmy trenować właśnie w ten sposób i mieszać różne dyscypliny, żeby być po prostu sprawnym na tyle, na ile to możliwe – dodaje Michał Zalewski.

Jak zauważają goście "Rozgrzewki" ten trend treningowy spowodował, że osoby, które dotychczas skupiały się głownie na budowaniu muskulatury i treningu kulturystycznym, dzisiaj możemy coraz częściej zobaczyć również na imprezach biegowych.

- To bardzo dobrze, że w tym trendzie wygrywa sprawność i że do osób, które do niedawna skupiały się na budowaniu rzeźby dotarło to, że świetnie wyglądająca sylwetka, to nie wszystko. Dzięki treningowi hybrydowemu ludzie zaczęli trenować bardziej świadomie. Grupa osób, która wykonuje ten rodzaj aktywności, to są osoby między 20 a 65 rokiem życia. To, co je łączy, to jest właśnie świadome podejście do treningu i skupianie się na tym, by być po prostu sprawnym i zdrowym, a nie tylko świetnie wyglądać – mówi Michał Zalewski.

Jak dodaje w rozmowie Piotr Galus atrakcyjność treningu hybrydowego polega właśnie na tym, że łączy miłośników fitnessu z różnych światów – zarówno "atletów z siłowni, dziewczyn z fitnessu, jak i biegaczy".


Zobacz także:


Jak wygląda taki trening? Podstawą treningu hybrydowego jest bieganie przerywane ćwiczeniami siłowymi. Takie "hybrydowe" połączenie wysiłku cardio z wysiłkiem oporowym pozwala nam sprawdzić naszą kondycję i stopień sprawności w sposób optymalny. Jak wyjaśniają rozmówcy czwórkowej audycji to nic więcej, jak połączenie podstawowych aktywności - podnoszenia, przeciągania, podrzucania - z biegiem. 

Rezultaty takiego treningu również są optymalne, bo trening cardio przyspieszy nasz metabolizm, podczas gdy ćwiczenia z obciążeniem zwiększą naszą równowagę, siłę i wytrzymałość.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez HYROX Poland (@hyroxpoland)

Zawody HYROX

Możliwość sprawdzenia swojej kondycji i stopnia sprawności w formule hybrydowej dają zawody HYROX - nowatorski format łączący test sprawnościowy z zawodami fitness. Wystartować w nich może każdy – zarówno doświadczony sportowiec, jak i osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę  treningiem hybrydowym.

- Niski próg wejścia jest ułatwieniem dla wszystkich, którzy chcą się sprawdzić w tych zawodach. Bo nie chodzi tutaj o rywalizację, a o to, by móc sprawdzić swoją zdobywaną regularnie na siłowni i podczas treningów biegowych sprawność. Na tych zawodach można sprawdzić, w którym miejscu jestem, co powinienem poprawić i nad czym popracować. Mowa tutaj o ogólnej sprawności fizycznej. Nie musimy być w stanie udźwignąć 200 kg – mówi Jakub Jandura, który organizuje zwody HYROX od kilku lat.

Zawody składają się z ośmiu konkurencji przeplatanych biegiem na odcinku 1 km. W formacie wyścigu przebiegamy kilometr, wykonujemy jedno z ćwiczeń treningu funkcjonalnego i biegniemy dalej do kolejnego przystanku.

- Łącznie mamy 8 kilometrów biegu i 8 różnych stacji treningowych. Robimy je naprzemiennie, czyli biegniemy kilometr, potem robimy jedną stację treningową i tak 8 razy – tłumaczy Michał Zalewski.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jakub Jandura (@kubajandura)


Najbliższe zawody już w listopadzie

Jak zdradzają rozmówcy audycji, każda kolejna edycja zawodów HYROX przyciąga coraz większe grono zarówno zawodników, jak i kibiców:

- W pierwszych organizowanych przez nas zawodach w Warszawie wzięło udział 650 zawodników. W Katowicach ta liczba już wzrosła do 1600 zawodników, a w Gdańsku już mieliśmy prawie 2000 osób. Czekamy teraz na pierwszą w tym nowym sezonie edycję zawodów, która odbędzie się w Poznaniu. Przewidujemy, że wystartuje w niej 3600 zawodników – mówi organizator zawodów HYROX.

Pierwszy wyścig sezonu Hyrox Poland 2024/2025 odbędzie się w dniach 2-3 listopada. Z kolei w kwietniu 2025 roku zawody odbędą się w Warszawie na stadionie PGE Narodowy.

- Pierwszy raz w Europie impreza ta odbędzie się na stadionie piłkarskim. Do tej pory tylko jedno wydarzenie odbyło się na stadionie w Singapurze, więc Polska będzie pierwszym krajem w Europie i drugim na całym świecie, w którym te zwody odbędą się na tak dużą skalę – mówi Jakub Jandura.

W dalszej części audycji goście Piotra Galusa mówią między innymi o genezie powstania treningu hybrydowego, o tym, jak podejście do sportów crossfitowych zmieniało się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat i o tym, co mówią najnowsze wyniki badań na temat częstotliwości występowania kontuzji w tych sportach. Dzielą się też własnym doświadczeniem dotyczącym startów w zawodach Hyrox.   


 


***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Jakub Jandura (pasjonat sportu, uczestnik i organizator zawodów Hyrox) oraz Michal Zalewski (doświadczony trener i zawodnik)

Data emisji: 07.10.2024

Godzina emisji: 16.04

AGJ

 

 

Czytaj także

Trening atlety. Rozgrzewka przed LOGinLAB

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 19:00
Zawodowi sportowcy przez całe życie przygotowują się do igrzysk olimpijskich i różnych mistrzostw. A jeśli ktoś pracuje, zajmuje się dziećmi, ma "zwykłe" życie, ale kocha "dźwiganie", to może wziąć udział w zawodach LOGinLAB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening EMS. Wszystko o elektrostymulacji mięśni

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 20:10
EMS czyli elektrostymulacja mięśni, to technologia, która pozwala uzyskać dobre efekty w czasie krótkich i intensywnych treningów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilates - metoda ćwiczeń łącząca zdrowie, siłę i równowagę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 17:13
Pilates to metoda ćwiczeń i treningu, która podbija serca miłośników sportu z całego świata. W "Audycij sportowej" Karina Terzoni rozmawiała ze swoimi gościnami - Igą Majewską, Kornelią Samantą i Joanną Balicką - o odmianach pilatesu i niezwykłych miejscach, w których można wykonywać te ćwiczenia.
rozwiń zwiń