Explory 2024. Omawiamy dla Was najciekawsze wynalazki!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 12:18
Tegoroczne święto młodej nauki i wynalazców już za nami. Weronika Puszkar podsumowuje dla nas Explory 2024, przybliża istotę osiągnięć nagrodzonych innowatorów oraz opowiada o praktycznym zastosowaniu wynalazków, które zrobiły na niej największe wrażenie. Poznaj projekty, które pomagają osobom słabosłyszącym nie tylko jeszcze lepiej komunikować się ze światem, ale też dotknąć muzyki!   
Explory 2024 już za nami
Explory 2024 już za namiFoto: Piotr Hukało i Karol Stańcza

Zakończył się finałowy etap konkursu Explory 2024 - wydarzenia, które corocznie otwiera młodym talentom drzwi do świata nauki, nowych technologii i biznesu. Do finału 13. edycji konkursu zakwalifikowało się łącznie 35 projektów. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na światowej edycji konkursu. 

Weronika Puszkar prosto z Gdyni relacjonowała dla nas całe wydarzenie. Teraz odwiedziła studio "Poranka Czwórki", by opowiedzieć o swoich wrażeniach i przybliżyć nam najbardziej intrygujące wynalazki tego roku.


Posłuchaj
12:54 Poranek Czwórki 28.10.2024 Explory 2024 godz.07.30.mp3 Weronika Puszkar opowiada o wynalazkach, które znalazły się w finale konkursu Explory 2024 (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Finałowe projekty konkursu Explory 2024


Weronika Puszkar zwróciła m.in. uwagę na projekt Sound-Touch. Jego twórczynie - Ewa Kawczyńska i Zuzanna Łukiańczyk z I LO w Kwidzynie - przygotowały specjalną koszulkę dla osób z zaburzeniami słuchu, która umożliwia im odbieranie muzyki i dźwięków pochodzących z otoczenia. Koszulka wyposażona jest w czujniki wibrujące, które odbierają i zmieniają fale dźwiękowe w drgania, powodując różne wrażenia sensoryczne. Posiada 
specjalną aplikację oraz dotykowy panel sterowania na ramieniu służący do zmieniania intensywności i zatrzymywania odbieranych drgań. Koszulka posiada też alarm informujący jej posiadacza o niebezpieczeństwie w jego otoczeniu.

- Nasza koszulka sprawia, że osoby z zaburzeniami słuchu, przebywając np. na koncercie lub w klubie, na bieżąco odczuwają muzykę za pomocą tych wibracji. Do tego dzięki połączonej z koszulką aplikacji każdy kawałek nie tylko zostaje przekształcony na wibracje, ale osoba nosząca koszulkę ma możliwość ustawić sobie opcję stereo, opcję rozdzielenia na różne instrumenty i tym podobne - wyjaśniają zastosowanie swojego wynalazku młode innowatorki. 


Zobacz także:



Kolejnym wynalazkiem pomagającym osobom z dysfunkcją słuchu jest projekt SpatialAware Macieja Jarzyny i Pawła Wałęgi z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. Zaprojektowali oni innowacyjne urządzenie, którego celem jest poprawa komunikacji poprzez wizualną interpretację dźwięku. Dzięki wbudowanym mikrofonom oraz technologii speech-to-text wyglądające jak zwyczajne okulary urządzenie umożliwia użytkownikom odczytywanie mowy w czasie rzeczywistym, a także dokładne lokalizowanie kierunku, głośności i rodzaju dźwięków z otoczenia.

- Zainstalowane w urządzeniu mikrofony wyłapują słowa, które później są transkrybowane na tekst wyświetlany na ekranach okularów. Z kolei kamera w okularach łapie gesty języka migowego, co jest tłumaczone na dźwięk - mówią o swoim wynalazku jego twórcy. 

Dzięki tym funkcjom każde słowo - nie tylko w języku polskim - może zostać przetłumaczone na język migowy: 

- Osoba mówiąca w języku migowym polskim, spotykając się w innym kraju z kimś, kto mówi po hiszpańsku, nie będzie miała problemu z wymianą zdań, bo cała konwersacja będzie na bieżąco tłumaczona.



Explory to największa w Polsce inicjatywa, która wspiera utalentowaną młodzież. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby w wieku 13-20 lat, w którym zajmują się realizacją różnych projektów z obszarów inżynierii, technologii, sztuki czy medycyny. Explory promują również młodzież na świecie, dając zwycięzcy możliwość wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie dla innowatorów. Czwórka była patronem tego niezwykłego wydarzenia.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Marcin "Del-M" Jankowski

Data emisji: 28.10.2024

Godzina: 7.30

wmkor