"Fala. Rok 1984 i polski post-punk" - przełomowy rok dla polskiego rocka

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2025 12:00
- Sam bym taką książkę przeczytał. Czekałem 30 lat i nikt takiej nie napisał, więc w końcu ja się za to zabrałem - opowiada Rafał Księżyk, autor książki, która przenosi nas w czasie do początków takich zespołów jak Siekiera czy Variété.
Zespół punkowy
Zespół punkowyFoto: Shutterstock

Lata 80. w Polsce to czas, gdy młodzi ludzie szukali ujścia dla frustracji i emocji. Muzyka postpunkowa, zimna i mroczna, idealnie wpisywała się w klimat epoki. - To była muzyka ze świata, który był mroczny, depresyjny, zimny i podszyty niepokojem. To już nie był atak energii punkowej, tylko celebracja niepokoju - mówi Rafał Księżyk.


Posłuchaj
27:54 CZWORKA (mp3) 2025_03_27-08-12-10.mp3 "Fala 1984" - nowa książka o polskim post-punku (Poranek Czwórki/Czwórka)



Wśród najważniejszych zespołów tamtych lat autor wymienia Siekierę, Variété, 1984 i Hienę. Szczególnie podkreśla rolę festiwalu w Jarocinie, który stał się platformą dla młodych artystów. - W 1984 roku fala młodych zespołów postpunkowych weszła na scenę i podbiła rząd dusz - dodaje autor "Fali 1984". 

Oddolna rewolucja muzyczna

Rafał Księżyk zwraca uwagę na fenomen oddolnej działalności muzycznej w mniejszych miejscowościach. - Tam było najmniej do roboty, najbardziej szaro. Jeśli już znaleźli się ludzie, którzy chcieli czegoś więcej, robili rzeczy bez precedensu - tłumaczy dziennikarz. Przykładem jest Hiena z Łańcuta, która organizowała własną wytwórnię płytową i dystrybuowała kasety.

Wpływ na współczesność

Choć lata 90. przyniosły zerwanie z postpunkiem, dziś obserwujemy jego powrót. - W Polsce jest przynajmniej 20 młodych nowofalowych zespołów, a może nawet 30 - zauważa autor. Inspirują się m.in. Siouxsie and the Banshees czy Bauhaus, ale też polskimi legendami jak Siekiera. Dlaczego ta muzyka wciąż brzmi świeżo? - To były grupy samoocalenia. Wrażliwi ludzie, którzy nie pasowali do rzeczywistości, znajdowali w muzyce ujście dla emocji - wyjaśnia gość Czwórki.

Nie tylko dla nostalgików!

"Fala. Rok 1984 i polski post-punk" to nie tylko opowieść o muzyce, ale też o życiu w PRL-u. - Chciałem pokazać, gdzie ci ludzie się spotykali, co czytali, jak żyli. To była sytuacja społeczna - podsumowuje Rafał Księżyk. 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Rafał Księżyk (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 27.03.2025

Godzina: 8.15

gV

Czytaj także

Kieras: wiszę, ale żyję

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2024 20:00
- Nie ma dzisiaj mody, żeby słuchać całych albumów, ale potraktujcie to jako podcast.  - zaprasza do słuchania "MARZEŃ ŚCIĘTEJ GŁOWY" autor tego albumu. 
rozwiń zwiń