Jakub Szlosek: workation to recepta na zawodowe wypalenie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 19:26
Workation to połączenie pracy z wakacjami. Jakub Szlosek, który od 13 lat pracując zwiedza świat opowiada o tym, jak został "cyfrowym nomadom" i zdradza receptę na efektywną "pracę pod palmami". 
Jakub Szloska opowiada o swojej metodzie na skuteczny workation
Jakub Szloska opowiada o swojej metodzie na skuteczny workationFoto: Michał Witak /Czwórka

Workation to słowo, które powstało z połączenia dwóch angielskich słów ”work” - praca i ”vacation” - wakacje. Oznacza zdalne wykonywanie obowiązków służbowych z dowolnej lokalizacji. Czy takie łączenie pracy z podróżowaniem jest możliwe? Twierdząco na to pytanie odpowiada Jakub Szlosek - przedsiębiorca i entuzjasta workation, który dopiero co odbył dwumiesięczną podróż dookoła świata, łącząc w jej trakcie pracę, odpoczynek i rozwój osobisty.


Posłuchaj
27:33 Poranek Czwórki 26.09.2024 Jakub Szlosek godz.8.19.mp3 Jakub Szlosek opowiada w Czwórce o workation

 

Od marzenia do realizacji

Jakub Szlosek workation praktykuje już od 13 lat. Wybranie takiego trybu pracy pozwoliło mu spełnić marzenie o podróżach.

- Zajawkę na workation złapałem 13 lat temu, kiedy zaczynałem pracę jako freelancer w branży digital marketingu. Już wtedy wiedziałem, że tzw. "praca z laptopa" daje możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi. Bardzo lubię pracować, a jednocześnie nie chcę sobie odmawiać wyjazdów. Wyznaczyłem więc sobie cel, że tak poukładam sobie życie prywatne i zawodowe, żebym mógł pracować z różnych miejsc na ziemi. Nie chciałem odkładać poróżowania na czas, gdy będę miał 40 czy 50 lat. Za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat przecież moje życie może będzie wyglądać już zupełnie inaczej. Może wtedy nie będę miał chęci, albo możliwości na podróżowanie? - mówi gość audycji.

Workation to coraz powszechniejszy trend. W czasie swoich podróży Jakub Szlosek cały czas spotyka podobnych sobie "cyfrowych nomadów":

- W Indonezji widok "digital nomad", czyli ludzi, którzy przemieszczają się z laptopami i pracują w podróży jest czymś absolutnie normalnym. Ja też zawsze chciałem w taki sposób funkcjonować. Moim marzeniem było bycie podróżnikiem i doświadczanie nowych kultur i różnorodności. Z drugiej strony, jak już mówiłem, bardzo lubię swoją pracę. Chciałem więc pracować niezależnym od miejsca, w którym przebywam – tłumaczy.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @jakubszlosek


Jak zostać cyfrowym nomadem

Dzięki workation gość audycji znalazł sposób na to, by łączyć przyjemne z pożytecznym. Poróżuje prowadząc jednocześnie agencję digital marketingu. Jak zdradza, na ten moment udało mu się odwiedzić ponad 30 krajów. Organizuje swoje podróże tak, by w ich trakcie mieć czas i na zwiedzanie, i na pracę. Jak zapewnia dzięki temu systemowi nie ma uczucia, że coś w życiu traci:

- Nie mam potrzeby ucieczki od pracy ponieważ praca zlewa się w pozytywny sposób z podróżami, a podróże z moją codziennością - tłumaczy Jakub Szlosek.


Zobacz także:


Workation a efektywność

W opinii Jakuba workation pozytywnie wpływa na jego zawodową efektywność. Jak tłumaczy praca w nowych, egotycznych, ciekawych miejscach podnosi motywację, obniża poziom stresu i gwarantuje szybszą regenerację.

- Zauważyłem, że na wyjazdach jestem często efektywniejszy. Nie mam na przykład tylu dystraktorów, ile mam niejednokrotnie w biurze. Skupiam się na tym, co jest najważniejsze (…) - mówi.

Gość audycji zauważa również, że takie okresowe wyjazdy, podczas których pracuje w trybie workation sprawiają, że nie wypala się zawodowo:

- Pracując na wyjeździe cały czas ładujesz baterie. Pracujesz w innym komforcie psychicznym, bo wiesz, że jak skończysz wykonywać obowiązki zawodowe, to możesz pójść zobaczyć coś ładnego, albo wykąpać się w oceanie (…). Często nawet doświadczam w podróży takiego stanu, że wieczorem naturalnie chce mi się jeszcze dwie godzinki sobie posiedzieć i popracować. Mam po prostu w sobie dodatkową energię do wydatkowania więc z niej korzystam - mówi Jakub Szlosek.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @jakubszlosek


Jak dobrze wykonywać workation? Trzeba nauczyć się umiejętne zarządzać czasem.  

Jakub Szlosek zdradza, że podczas workation stara się żyć zgodnie z rytmem dobowym, świadomie zarządzać swoją energią i zwiększać efektywność osobistą umiejętnie rozplanowując zadania zawodowe do wykonania podczas dnia. Wykorzystuje do tego metody biohackingu, które pomagają mu w optymalizacji działań.

- Nauczyłem się ładować energię. Na przykład jeżeli widzę, że po prostu nie mam na coś siły, to robię sobie krótką przerwę np. na spacer. Zauważyłem, że praca w takim systemie jest bardziej efektywna, niż siedzenie przed komputerem na siłę - podpowiada

Aktywne podróżowanie podczas którego wykonuje się jeszcze pracę jest oczywiście wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. W dalszej części audycji Jakub Szlosek zdradza m.in. z jakimi kosztami wiąże się ten styl życia, jak pokonać barierę krępacji przed mówieniem w obcym języku i czy możliwe jest podróżowanie bez planu. Opowiada też o swoich wyprawach i zdradza plany na najbliższe wyjazdy.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @jakubszlosek


***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Numer Raz

Gość: Jakub Szlosek, przedsiębiorca i entuzjasta workation

Data emisji: 26.09.2024

Godzina: 8.19

AGJ