Młodzieżowe Słowo Roku: "skibidi toilet" czy może "pogadane"?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 18:43
Język młodzieży ewoluuje w zawrotnym tempie za sprawą social mediów i gier online. O tym, jak dokładnie się kształtuje, które słowa z plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku mają największe szanse na zwycięstwo oraz co oznaczają, opowiedzieli studenci UW z Koła Naukowego Retoryki i Mediów oraz z Koła Naukowego Prostego Języka, a także członek jury plebiscytu. 
Studenci z Koła Naukowego Retoryki i Mediów UW - Sanita Kubryń, Julia Lewandowska - oraz Aleksandra Roszkowska i Mateusz Gromulski z Koła Naukowego Prostego Języka
Studenci z Koła Naukowego Retoryki i Mediów UW - Sanita Kubryń, Julia Lewandowska - oraz Aleksandra Roszkowska i Mateusz Gromulski z Koła Naukowego Prostego JęzykaFoto: Renata Żuchowska / Czwórka

Ruszyła dziewiąta edycja plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Organizatorzy poszukują najpopularniejszych i najciekawszych słów, określeń lub wyrażeń używanych przez młodzież. Pierwszy etap plebiscytu trwa od 8 października do 5 listopada 2024 roku. W tym czasie można zgłaszać propozycje słów konkursowych poprzez formularz na stronie Słownika Języka Polskiego PWN. Następnie jury wybierze dwadzieścia najczęściej zgłaszanych słów, które przejdą do drugiego etapu. W dniach 13-30 listopada 2024 roku odbędzie się druga tura głosowania, podczas której internauci zdecydują, które słowo zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2024.

Posłuchaj
29:26 CZWORKA Poranek Czwórki 2024_10_15-08-16-44.mp3 Ruszył plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2024 (Poranek Czwórki/Czwórka)

 


- O ile zaczęło się od kilku tysięcy osób, to teraz mamy kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy osób biorących udział w plebiscycie. Jest to zależne od tego, jak wielkie emocje budzą słowa z finałowej dwudziestki i w ogóle słowa używane w danym roku, czy te emocje są jakoś podgrzane przez spory, politykę czy inne dodatkowe czynniki. Statystyki głosowania na poszczególne słowa czasem były dla mnie bardzo zaskakujące - mówi członek jury Młodzieżowego Słowa Roku 2024 Bartek Chaciński. 



Wpływ języka angielskiego

Studentki reprezentujące Koło Naukowe Retoryki i Mediów zauważyły na antenie Czwórki, że wiele z młodzieżowych słów ma swoje korzenie w języku angielskim. - Wynika to z tego, że młodzieżowe słowa biorą się z Internetu, a w Internecie ludzie wchodzą w interakcje z ludźmi z różnych krajów. Granica językowa trochę się zaciera, zwłaszcza w grach online, gdzie użytkownicy muszą się komunikować ze swoimi kolegami, którzy są z innych krajów, a język angielski jest najbardziej przystępny dla wszystkich - mówią studentki. 



Młodzieżowe, ale nie tylko dla młodzieży

Chociaż większość słów trafiających do plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku, jest kreowana przez młodych ludzi, nie oznacza to, że tylko młodzi z nich korzystają. - To jest związane z charakterystyką języka młodzieżowego, tzw. młodomowy, bo mówi się, że to jest odmiana biolektalna, ale nie dotyczy jedynie osób, załóżmy, w wieku od 10 do 17 lat, tylko młodomową mogą posługiwać się zarówno 17-latkowie, jak i 50-latkowie. 50-latek, zakładam, też mógłby powiedzieć: "skibidi toilet", mimo że metrykalnie nie należy do młodzieży. Myślę, że właśnie przez ten charakter języka młodzieżowego tak trudno określić, czy to faktycznie jest język tych najmłodszych - mówi Mateusz Gromulski z Koła Naukowego Prostego Języka. 

Zobacz też:

Wśród swoich typów na Młodzieżowe Słowo Roku studenci UW wymienili: "skibidi toilet", "azbest", "rizz" oraz "czemu" ze zmienionym akcentem. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak 

Goście: Sanita Kubryń, Julia Lewandowska, Aleksandra Roszkowska, Mateusz Gromulski (studenci UW), Bartek Chaciński (jury Młodzieżowego Słowa Roku)

Data emisji: 15.10.2024

Godzina: 8.14

gV/wmkor