Dzień bez Opakowań Foliowych. Czy w Polsce przyjęła się dyrektywa SUP?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 11:41
23 stycznia to Dzień bez Opakowań Foliowych. Eko bez kantów przygotowało raport zatytułowany "W pułapkach jednorazowości", który podsumowuje badania dotyczące stosunku Polaków do opakowań jednorazowych. Czy wciąż je lubimy?
Europa ma duży problem z plastikiem - gdy recykling nie wystarcza, należy ograniczyć jego zużycie.
Europa ma duży problem z plastikiem - gdy recykling nie wystarcza, należy ograniczyć jego zużycie. Foto: shutterstock/JasminkaM

Segregowanie śmieci powinno odbywać się w każdym z naszych domów. Niestety, jak zauważa Edyta Mantorska, kierowniczka zespołu edukacji ekologicznej InterZero ("Edukacja Bez Kantów"), podchodzimy do tej kwestii bardzo czarno-biało, boimy się popełniać błędy, a przez tę obawę wiele osób w ogóle rezygnuje z segregacji.  

Posłuchaj
24:52 PR4_23.01.2025_Poranek_Czwórki 8.13.04 8.37.57.mp3 Jakie zmiany wprowadziła dyrektywa SUP i jak segregować śmieci? (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Segregacja śmieci nie musi być idealna

W Polsce sprawa jest o tyle skomplikowana, że każda gmina ma swój własny regulamin dotyczący segregacji - mówi gościni Damiana Sikorskiego. - Na naszej stronie "Edukacja Bez Kantów" staramy się podpowiadać jaki odpad, gdzie wyrzucić. Stworzyliśmy jak najbardziej uniwersalny poradnik, ale zdarzają się różnice w drobiazgach. 

Jednym z odpadów, który budzi wiele pytań, są kartony po mleku czy soku. - Tu mamy i papier, i plastik, i aluminium. To może rodzić pytania - zauważa ekspertka. - Taki karton wrzucamy do plastiku. 

Zobacz także:

Pułapki jednorazowości

"Eko bez kantów" przygotowało raport pt. "W pułapkach jednorazowości", który podsumowuje podejście Polaków do opakowań jednorazowych. Badanie jest też odpowiedzią na to, że w Polsce zaczęła obowiązywać dyrektywa SUP (Single use plastic). - Ta dyrektywa zakazuje używania jednorazowych plastików, nie tylko opakowań, a szczególnie tych, które lubią pływać - znajdują się na brzegach mórz, rzek i w toni morskiej - wyjaśnia Edyta Mantorska. - W tej grupie są te sławne jednorazowe, plastikowe słomki do napojów - od nich wszystko się zaczęło. 

Dyrektywie SUP zawdzięczamy też plastikowe korki na stałe przyczepione do butelek z napojami. - Cały zeszły rok dyskutowaliśmy o tych korkach - zauważa ekspertka. - Tu chyba zabrakło kampanii społecznej, która by tłumaczyła tę potrzebę. 

Kolejną rzeczą, którą wprowadziła dyrektywa SUP, są opłaty dodatkowe, np. za jednorazowe kubeczki w kawiarniach. - Tu my chyba nie zauważamy tych dodatkowych opłat. Ja przekonuję, by napoje na wynos zamawiać do własnych kubków, bidonów, termosów - przekonuje gościni Damiana Sikorskiego. 

Kilka lat temu Polacy zachłysnęli się jednorazowością - ceniliśmy sobie, że idąc do sklepu, nie musimy brać nawet torby na zakupy, że w kawiarni bez problemu dostaniemy kubek na wynos. - To jednak ślepy zaułek - przecież te wszystkie odpady później nie znikały, musiały być gdzieś składowane... - opowiada. 


Kaucja - jak to będzie?

Innym rozwiązaniem, które zacznie obowiązywać w Polsce już od 1 paźdzernia 2025, jest system kaucyjny. - W każdym sklepie będziemy mogli oddać puste puszki, butelki szklane i plastikowe po napojach, za które dostaniemy pieniądze - mówi Edyta Mantorska. - Takie opakowania oddamy w każdym sklepie. Co ważne, paragon, dowód zakupu nie będzie nam tu potrzebny. 

Zdaniem ekspertki taki system to znakomite rozwiązanie dla środowiska - bo prosto ze sklepu miejsca recyklingu dostaną wysortowany surowiec. 


***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzi: Damian Sikorski

Gościni: Edyta Mantorska (kierowniczka zespołu edukacji ekologicznej InterZero, Edukacja Bez Kantów)

Data emisji: 23.01.2025

Godzina: 8.13

pj/kor

Czytaj także

Podatek od plastiku. Aby ograniczyć zaśmiecenie planety

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 08:41
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje podatek od plastiku. Ma on pomóc w ograniczaniu produkcji tworzy sztucznych, a nas zniechęcić do kupowania jednorazówek. Wszystko po to, by nie zaśmiecać naszej planety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling: czy to działa? Dlaczego warto dbać o stare rzeczy, ratować je i odnawiać?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 20:35
Kupujemy coraz więcej i coraz więcej wyrzucamy. Dla jednych to są tylko śmieci, dla drugich – cenne rzeczy, którym można dać drugie życie. Czy recykling w Polsce działa? I w jaki sposób?
rozwiń zwiń