Młodzi Migają Muzykę. Jak przekłada się piosenki na język migowy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2025 10:47
- Każdy głuchy słucha muzyki na swój sposób - mówi Julia Kaźmierczak, osoba niesłysząca. Jest współtwórczynią inicjatywy Młodzi Migają Muzykę, której członkowie interpretują i przekładają swoje ulubione piosenki na polski język migowy.
Julia Kaźmierczak w Czwórce o muzyce i osobach niesłyszących
Julia Kaźmierczak w Czwórce o muzyce i osobach niesłyszącychFoto: Polskie Radio

Młodzi Migają Muzykę

Jak sprawić, aby osoby niesłyszące mogły cieszyć się muzyką? Odpowiedź znają nauczyciele i uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych im. Jana Siestrzyńskiego w Warszawie, którzy od ponad 10 lat współtworzą projekt Młodzi Migają Muzykę. - Umawiamy się, jaką piosenkę chcemy przygotować. Od tego zaczynamy, a potem robimy interpretację. Na początku myślałam, że ta interpretacja z języka polskiego na polski język migowy to łatwizna. Potem się okazało, że to ciężka praca. Jeżeli mamy tekst, w którym jest dużo metafor, musimy je w taki sposób przekazać, żeby oddać ich sens w języku migowym - opowiada Julia Kaźmierczak, współtwórczyni inicjatywy Młodzi Migają Muzykę.


Posłuchaj
25:37 PR4_22_01_2025_09_16_Poranek_Czwórki.mp3.mp3 Julia Kaźmierczak o projekcie Młodzi Migają Muzykę (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Następnie tekst wybranej piosenki dzielą na części i wybierają osoby, które będą migać dane fragmenty. Potem decydują, gdzie nagrają teledysk, jaka ma być stylizacja migających, a także czy ma zostać zaprezentowana choreografia. - Potem stajemy przed kamerą i nagrywamy - mówi gościni Czwórki.

Pomysł powstał w 2012 roku, a bezpośrednią inspiracją były amerykańskie teledyski w języku migowym. - Anna Stopińska stwierdziła, że taka inicjatywa jest możliwa również u nas. Zebrała grupę, byli to chętni uczniowie, którzy na początku ćwiczyli miganie - wyjaśnia Julia Kaźmierczak.



Polski język migowy

Języki migowe, podobnie jak te mówione, również mają swoją przynależność narodową. - Polski język migowy to język społeczności głuchych. To nasz naturalny język, ma swoją gramatykę, inną od języka polskiego. PJM jest elementem kultury głuchych, dzięki niemu jesteśmy w stanie wyrażać siebie w pełni - tłumaczy rozmówczyni Dominiki Płonki.


Dostępność muzyki dla niesłyszących

- Każdy głuchy słucha muzyki na swój sposób. Są osoby słabosłyszące, które potrafią czerpać przyjemność z dźwięków, są też osoby, które odbierają muzykę przez wibracje. Ja lubię widzieć tekst - opowiada Julia Kaźmierczak w "Poranku Czwórki".



Gościni Czwórki miała również okazję tłumaczyć piosenki Taylor Swift podczas jej koncertów na Stadionie Narodowym. - Sama starałam się przygotować interpretacje piosenek, które miałam do przetłumaczenia, potem konsultowałam to z doświadczonymi tłumaczami - wyjaśnia Julia Kaźmierczak. Ma również nadzieję, że inni artyści - na wzór Taylor Swift - sprawią, że ich koncerty także będą wydarzeniami tłumaczonymi. - W obecnych czasach ta dostępność powinna być obowiązkiem - dodaje.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzi: Dominika Płonka

Gościnie: Julia Kaźmierczak (współtwórczyni inicjatywy Młodzi Migają Muzykę), Anna Stopińska i Katarzyna Ozer (w roli tłumaczek) 

Data emisji: 22.01.2025

Godzina: 9.16

kajz/kor

Czytaj także

Wiktor Dyduła o "Tam słońce, gdzie my": nie spodziewałem się takiego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 12:29
Wiktor Dyduła, choć muzyką interesował się od dziecka, nigdy nie uczęszczał do szkoły muzycznej. Sam nauczył się grać na gitarze, a także pisać teksty piosenek. Jego największy singiel "Tam słońce, gdzie my" pokrył się podwójną platyną i już teraz planuje wydanie drugiego albumu wiosną 2025 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na czym polega praca managera muzycznego? Odpowiada Iza Ślosarczyk

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 19:37
- Manager jest dla artysty prawą ręką przy wszystkich sprawach związanych z wydawaniem jego muzyki i kreowaniem wizerunku. Jego zadaniem jest pomoc artyście przy kontraktach i różnych ofertach, żeby nie zajmował się odpisywaniem na maile, a robieniem muzyki - opowiada managerka. 
rozwiń zwiń