Mobbing w pracy. Czym jest i kogo może spotkać?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 16:42
Przemoc psychiczna w pracy jest powszechniejsza, niż mogłoby się wydawać. Pomimo rosnącej świadomości tego zjawiska jego zwalczanie wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem. O mobbingu i o tym, do jakich tragedii może on doprowadzić, opowiedziała Katarzyna Bednarczykówna w audycji "Ferment kulturalny".
Mobbing może dotknąć każdego pracownika
Mobbing może dotknąć każdego pracownikaFoto: Shutterstock/Jirsak

Kto może paść ofiarą mobbingu?

Zjawisko mobbingu może dotyczyć dosłownie każdego. Tam, gdzie praca, tam można spotkać potencjalnego prześladowcę. - Pierwsze moje odkrycie na temat mobbingu to jego powszechny charakter. Jest obecny w każdej branży, w każdym miejscu na świecie i dotyka każdej płci. Badania wskazują na to, że mobbing dotyka kobiet dwa razy częściej niż mężczyzn. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mężczyźni są inaczej socjalizowani - mówi Katarzyna Bednarczykówna, autorka książki o mobbingu "Masz się łasić". - Kobiety mają społeczne przyzwolenie na mówienie o swoich emocjach.


Posłuchaj
31:20 czwórka ferment 21 września 2024 14.13.mp3 Katarzyna Bednarczykówna o zjawisku mobbingu i o tym, jak mu zaradzić (Ferment kulturalny/Czwórka)

 

- Mobbing może dotknąć każdego, ale najbardziej podatne są osoby o pewnym profilu psychologicznym. To osoba ambitna, zdolna, kompetentna, oddana pracy i z poczuciem misji. Ofiara mobbingu nie jest kimś słabym; przez swoje zaangażowanie może wywoływać irytację czy zazdrość - wyjaśnia Bednarczykówna. - Z perspektywy mobbera nie ma sensu wybierać na cel osobę, która się nie przykłada do pracy, gdyż natychmiast odejdzie.

Tak samo jak ofiara, sprawca mobbingu ma swoją określoną, charakterystyczną sylwetkę osobowościową. - Profil psychologiczny mobbera łączy w sobie tzw. ciemną triadę. To makiawelizm, psychopatia i narcyzm. Pierwszy z nich to postawa "po trupach do celu"; psychopatia zaś dotyczy zaledwie 1% społeczeństwa, więc jest ich stosunkowo niewiele. Spektrum narcyzmu jest bardzo szerokie, ale takie osoby najczęściej reprezentują postawę pozbawioną empatii - opowiada rozmówczyni Alicji Michalskiej.  

Mobbing w Polsce - prawo i przepisy

Stan prawny w Polsce w tej kwestii jest niezadowalający. Przepisy w niskim stopniu ochraniają pracownika przed potencjalnym lub trwającym mobbingiem. - Wprowadzenie definicji mobbingu do kodeksu pracy pojawiło się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Od tego momentu, wzorując się na szwedzkim prawie, stworzone zostały przepisy antymobbingowe i antydyskryminacyjne. Niestety polskie prawo nadal jest dziurawe - podkreśla gościni Czwórki.

Czytaj także:

- To, jak ludzie rozumieją mobbing, jest bardzo nieokreślone. Jeżeli ktoś na mnie krzywo spojrzał w pracy lub rzucił beznadziejnym żartem, to mógł po prostu mieć zły dzień. Jeżeli jednak negatywna energia skierowana na nas się powtarza, a nasze granice są przekraczane, to jest pierwszy symptom, że zaraz może się rozpocząć trwałe prześladowanie - tłumaczy gościni audycji. - Mobbing zazwyczaj rozpoczyna się od źle rozwiązanego lub nierozwiązanego konfliktu.

Mobbing zawsze kończy się dramatycznie

Mobbing i nękanie, które nie zostały ucięte, zawsze będą prowadziły do najgorszego. - Scenariusz jest zawsze taki sam; nie ma happy endu. Zawsze się kończy chorobą ofiary, od bezsenności, przez problemy z sercem czy libido, aż po próby samobójcze i choroby nowotworowe na gruncie długotrwałego stresu. Jedna z bohaterek mojej książki powiedziała, że mobbing to powolne mordowanie człowieka - mówi autorka "Masz się łasić".

- Mobbing obniża naszą samoocenę. Czujemy się coraz gorszym pracownikiem, a z czasem naprawdę się nim stajemy. Cel mobbera jest coraz bardziej obciążony psychicznie i nie chce wracać do miejsca pracy.

***

Tytuł audycji: Ferment kulturalny

Prowadzący: Alicja Michalska

Gość: Katarzyna Bednarczykówna (autorka książki "Masz się łasić")

Data emisji: 21.09.2024

Godzina: 14.13

kajz/wmkor

Czytaj także

Wypalenie zawodowe. "Wypalają się ci, którzy płonęli"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 21:10
Szybkie tempo życia w pracy, stres i coraz większa presja sukcesu to prosta droga do wypalenia zawodowego. - Najszybciej wypalają się te osoby, które kiedyś płonęły, zaangażowani perfekcjoniści - mówi Adriana Bąkała, trener redukcji wypalenia zawodowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mobbing - kontrola nad cudzym życiem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 00:00
Statystyki wskazują, że dotyka o wiele większej liczby osób niż skłonni bylibyśmy przypuszczać. Może przybierać rozmaite formy, zawsze jednak prowadzi do opłakanych skutków. Jego celem jest poczucie władzy i kontroli nad cudzym życiem.
rozwiń zwiń