Sztuczna inteligencja w literaturze. Jakie są książki nowej generacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2024 09:54
Temat sztucznej inteligencji budzi wiele nadziei i obaw, zwłaszcza w branżach kreatywnych. Dr Ewa Chamczyk opowiedziała o wizji Campus AI dotyczącej użycia sztucznej inteligencji w literaturze. 
Ewa Chamczyk opowiedziała o projekcie Campus Al  Al Books
Ewa Chamczyk opowiedziała o projekcie Campus Al – Al BooksFoto: Michał Piwowarek/ Czwórka

Doktor Ewa Chamczyk jest współtwórczynią projektu AI Books, czyli wydawnictwa pod szyldem Campus AI Polska, które ma na celu publikowanie książek nowej generacji. O tym, czym są dla nich książki nowej generacji i jakie widzą zastosowania dla sztucznej inteligencji w branży literackiej, opowiedziała w audycji "Ferment kulturalny". 


Posłuchaj
32:13 CZWORKA Ferment kulturalny 2024_10_12-14-05-54.mp3 Dr Ewa Chamczyk z Campus AI Polska opowiedziała o wizji książek nowej generacji

 

- Nie da się zastąpić wszystkich procesów sztuczną inteligencją, moc tej technologii leży w myśleniu o niej jako o narzędziu wspomagającym. Bardzo często jestem pytana o to, czy sztuczna inteligencja zabierze pracę redaktorom lub korektorom. Odpowiadam na to tak, że sztuczna inteligencja może tych korektorów wspomóc w ich codziennej pracy, usprawnić ją, żeby mogli pracować szybciej i dokładniej. Mało tego, należy pamiętać, że bardzo często w codziennej pracy z tekstem nie korzysta się z usług korektora, bo nie ma na to środków budżetowych, więc korzystanie ze sztucznej inteligencji na tym poziomie pozwala tworzyć teksty lepszej jakości - powiedziała dr Ewa Chamczyk.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ewa Chamczyk (@ewachamczyk)


Kreatywne AI?

Oprócz wsparcia pracy korektora i redaktora gościni Czwórki opowiedziała również o zastosowaniu sztucznej inteligencji w pracy kreatywnej. - Sztuczna inteligencja jako narzędzie wspomagające, które może wzbogacić kreatywność ludzką, może być punktem zapalnym, który pomoże nam pójść z procesem kreatywnym do przodu. Ci, którzy piszą, znają problem pustej kartki i to paraliżujące uczucie, które mu towarzyszy. W takich momentach AI jest znakomitym partnerem do rozruchu twórczego - mówiła ekspertka. 

Zobacz też:

Książki nowej generacji

- Książki nowej generacji to takie, które nie kończą się na ostatniej stronie i pomagają czytelnikowi w zrozumieniu, o co w danej książce chodzi - tłumaczyła koncepcję współzałożycielka AI Books. - Książka drukowana, ale także e-book i audiobook, to nośniki, od których zaczynamy przygodę z książką, natomiast to, co nowego proponujemy, to format Living Book, który pozwala na rozmowę z innymi czytelnikami poprzez grupę czytelniczą, na kontakt z autorem książki, czy też na interakcję z samą książką poprzez asystenta AI BookBota. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @aibooks.pl

"Przenikanie umysłów"

Pierwszą książką wydawnictwa AI Books jest "Przenikanie umysłów. Potencjał twórczy współpracy z AI" autorstwa Aleksandry Przegalińskiej i Tamieli Triantoro. - To bardzo ciekawa książka, która dotyka tematu współpracy ze sztuczną inteligencją. Autorki zgłębiły temat tego, w jaki sposób można ze sztuczną inteligencją współpracować w sposób mądry, etyczny, efektywny - mówi gościni Czwórki. Książka sama w sobie powstała przy użyciu sztucznej inteligencji, która towarzyszyła autorkom zarówno w procesie twórczym, podczas korekty i redakcji, jak również przy powstawaniu okładki, ilustracji oraz przy planach promocyjnych. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez CampusAI Polska (@campusaipl)


Przyszłość wydawnictwa

- W pierwszej fazie naszego projektu będziemy koncentrować się głównie na książkach technologicznych dotyczących tematyki współpracy ze sztuczną inteligencją i tego, jak z AI korzystać. Będą to pozycje zgodne z naszą misją "Human Plus AI Collaboration", ale na tym nie poprzestaniemy i w dalszych fazach będziemy się rozwijać również w innych obszarach - zapowiedziała dr Ewa Chamczyk. 

***

Tytuł audycji: Ferment kulturalny

Prowadzący: Alicja Michalska

Gość: Ewa Chamczyk

Data emisji: 12.10.2024

Godzina: 14.13

gV

Czytaj także

Big Book Festival 2024. "Tu nic nie zdarza się dwa razy"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 14:40
Warszawski Big Book Festival to jeden z najważniejszych festiwali książek w Europie. Nowatorski i innowacyjny, odważny i pełen eksperymentów, bezpretensjonalny i tworzony z wyobraźnią. W pełni autorski i niezależny. Otwarty i społeczny. - U nas nic nie zdarza się dwa razy - mówi Julia Rzemek z Fundacji "Kultura nie boli".
rozwiń zwiń