Szachoboks - strategiczne myślenie o ataku i obronie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 10:15
Chessboxing to nietypowy sport, który łączy szachy z boksem, gdzie zawodnicy na przemian grają w szachy i walczą na ringu. - I w szachach, i boksie trzeba przewidywać ruchy przeciwnika - mówią zawodnicy. 
Michał Łagunionok, Adriana Mica, Zosia Sobotowska i Jędrzej Rosiewicz
Michał Łagunionok, Adriana Mica, Zosia Sobotowska i Jędrzej RosiewiczFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

Zwycięstwo w szachoboksie można osiągnąć przez szach-mat na planszy lub nokaut w ringu, co sprawia, że dyscyplina wymaga zarówno strategicznego myślenia, jak i fizycznej siły. Chessboxing przyciąga fanów zarówno szachów, jak i boksu, a jego popularność rośnie w różnych częściach świata.


Posłuchaj
33:58 czwórka audycja sportowa 15.09.2024 szachoboks 14.09.mp3 O szachoboksie opowiadają goście Czwórki (Audycja sportowa/Czwórka)

 

- Usłyszeliśmy o tym sporcie jakieś 5-6 lat temu. Odwiedzałam różne kluby bokserskie, w Berlinie (Niemcy) czy we Francji. Wiele dowiedziałam się za pośrednictwem social mediów. Zaczęliśmy to rozwijać w Warszawie - mówi Adriana Mica. - Spodobał mi się ten nowy wymiar - bardzo kreatywny. Ale połączenie sztuk walki z szachami nie jest nowym pomysłem, to działo się od dekad. 

Zdarza się, że zawodnicy bokserscy muszą czekać na swoją walkę, ten czas można wypełnić właśnie grą w szachy. I choć to dość egzotyczny miks, to przyciąga wielu zainteresowanych. 

Moim zdaniem szachy mają wiele wspólnego z boksem, m.in. strategiczne myślenie o ataku i obronie w tym samym momencie - mówi Zofia Sobotowska. - I w szachach, i boksie trzeba przewidywać ruchy przeciwnika. 

- Mnie zawsze pociągały skrajności. A szachoboks to totalnie nieoczywiste połączenie - przyznaje Michał Łagunionok. 

Zawodnicy szachoboksu goszczący w studiu Czwórki podkreślają również ważny aspekt socjalny i umysłowy tej dyscypliny. 

Szachoboks - zasady

W różnych artykułach w sieci możemy znaleźć różne informacje dotyczące zasad obowiązujących w szachoboksie. Wikipedia mówi, że rozgrywka rozpoczyna się od starcia szachowego. Goście Czwórki zdradzają jednak, że częściej jest odwrotnie. 

Różne federacje szachobokserskie opracowują swoje reguły. To świeża dyscyplina, więc wiele się tu jeszcze może zmienić. 

- W moim świecie szachoboks pojawił się 5 lat temu, ale są oficjalne dane, które pokazują, że pierwszy pojedynek w tej dyscyplinie odbył się w 2003 roku - zdradza Adriana. - Ten sport rozwijał się w Niemczech i Anglii równolegle, ale nieco inaczej. Nad otwarciem sceny globalnej pracują Indie, Niemcy i Rosja. Działają, by ten sport był międzynarodowym. Lokalne gale odbywają się w Londynie, Paryżu, jest też skandynawska szkoła szachoboksu. Wszystkie wymienione różnią się od siebie. 

Goście Jędrzeja Rosiewicza przyznają, że większość zawodników szachoboksu to bokserzy. - Więcej zawodników tego sportu jest skłonnych zagrać w szachy. Nieco mniej szachistów jest gotowych wejść na ring - opowiadają. - Na pewno mniejszy strach towarzyszy podczas dołączenia do rozgrywki szachowej. 


***

Tytuł audycji: Audycja sportowa

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Goście: Adriana Mica, Michał Łagunionok, Zosia Sobotowska (osoby prowadzące inicjatywy związane z boksem w miejscach publicznych)

Data emisji: 15.09.2024

Godzina emisji: 15.13

pj/wmkor

Czytaj także

Tomasz Habdas: w górach kręci mnie, by widzieć jak najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:57
Tomasz Habdas to góral z Beskidów. Na szlaki ruszył już jako dziecko, a dziś zdobywa Koronę Ziemi. Wszedł już m.in. na Kilimandżaro, Mont Blanc, Aconcaguę, mimo to cały czas z chęcią wraca na rodzime szlaki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kabaddi - berek z zapasami. Polacy są w nim mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 11:41
Zawodnikom kabaddi kibicuje cała Azja, w Bangladeszu to sport narodowy, a w Europie najlepsi są Polacy. W Czwórce o indyjskiej grze drużynowej opowiadają zawodnicy Kabaddi Poland. 
rozwiń zwiń