Baseballowa gorączka na Karaibach - baseball na Kubie, Dominikanie i w Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 11:03
Dla milionów Kubańczyków, Dominikanów i Wenezuelczyków, baseball to coś więcej niż tylko gra - to sposób na sięgnięcie po swoje marzenia. Skąd wzięła się baseballowa pasja i tradycja poza Stanami Zjednoczonymi?
Baseball jest popularny również poza Stanami Zjednoczonymi
Baseball jest popularny również poza Stanami ZjednoczonymiFoto: Shutterstock

Kubańscy studenci

Baseball na Kubie ma bardzo długą tradycję. Pojawił się już w latach 60. XIX wieku, głównie dzięki kubańskim studentom, którzy uczyli się w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do ojczyzny wrócili do kraju przywożąc miłość do baseballu.


Posłuchaj
29:17 PR4_22_12_2024_15_11_Audycja_sportowa.mp3 Doma Matejko o popularności baseballu w Ameryce Łacińskiej (Audycja sportowa/Czwórka)

 

- Ten sport rozprzestrzenił się na Kubie bardzo szybko. W 1874 roku powstał Palmar de Junco, pierwszy stadion do baseballu. Wtedy też zagrano pierwszy mecz pomiędzy dwoma drużynami - mówi Doma Matejko, antropolożka, specjalista w dziedzinie kultury popularnej Ameryki Łacińskiej. - Baseball zakorzenił się bardzo głęboko w tożsamości Kubańczyków - dodaje.



Po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej w 1898 roku, Hiszpania opuściła Kubę, a swoją okupację rozpoczęły Stany Zjednoczone. Wtedy Amerykanie przekonali się, jaki talent do baseballu mają Kubańczycy. - Zdali sobie sprawę, że mogą pozyskiwać tych utalentowanych graczy, oferując im kontrakty dużo niższe niż amerykańskim zawodnikom. W ten sposób pierwsi Kubańczycy trafili do Major League Baseball - wyjaśnia Doma Matejko.

Baseball a rewolucja kubańska

Rewolucja kubańska zupełnie zmieniła baseball na Kubie. Władze zakazały profesjonalnego uprawiania tego sportu, a Kubańczycy mogli brać udział w zawodach jedynie jako krajowa reprezentacja. Zdarzało się, że podczas międzynarodowych rozgrywek, wielu z nich próbowało uciekać.



Ucieczki w poszukiwaniu lepszych warunków do życia, ale również do uprawiania baseballu na własnych warunkach, Kubańczycy szukają do dziś. - W 2021 roku aż połowa drużyny kubańskiej uciekło z hotelu w Meksyku podczas baseballowych mistrzostw świata do 23 roku życia - opowiada gościni Czwórki.


Zobacz także:


Baseball na Dominikanie

- Po tym jak Fidel Castro zabronił zawodnikom kubańskim profesjonalnego grania w baseball, Amerykanie musieli szukać nowego miejsca. Wtedy zgłosili się po graczy z Dominikany. Dzisiaj funkcjonuje bardzo dużo szkół, które uczą i trenują przyszłych zawodników. Dla wielu Dominikanów ogromnym marzeniem jest dostanie się do Major League Baseball w Stanach Zjednoczonych - wyjaśnia Doma Matejko.

W grudniu 2024 roku, dominikański baseballista Juan Soto podpisał rekordowy kontrakt z klubem New York Mets gwarantujący mu wpłatę w wysokości 765 milionów dolarów za 15 lat gry.

***

Tytuł audycji: Audycja sportowa

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gościni: Doma Matejko

Data emisji: 22.12.2024

Godzina emisji: 15.11

kajz/pj

Czytaj także

Kolumbijczycy i historia bezprecedensowej miłości do kolarstwa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 17:12
Kolumbia dla większości z nas kojarzy się z kawą, piłką nożną i barwną kulturą. Jednak nieodłącznym elementem ich codzienności są rowery. W "Audycji sportowej" Doma Matejko opowiedziała o kolumbijskim kolarstwie i przedstawiła, w jaki sposób dwa kółka stały się ważnym elementem krajobrazu stolicy kraju - Bogoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimowe igrzyska olimpijskie w Polsce - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 15:59
Jaką infrastrukturą dysponują sportowcy dyscyplin zimowych w Polsce - jaki jest ich stan? Jak twierdzi gość Czwórki Adam Pawlukiewicz, do Czech czy Słowacji trochę nam brakuje. Jednak nic nie jest stracone, a wizja nawet zimowych igrzysk olimpijskich nad Wisłą wcale nie jest nieprawdopodobna.
rozwiń zwiń