Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 23 do 30 maja trwa 11. już Europejski Tydzień Szczepień. Większość z nas z iniekcjami zabezpieczającymi nas przed zachorowaniem spotyka się już w pierwszych dniach życia. Warto wiedzieć, że nie tylko dzieci powinno się szczepić.
- Dorośli też powinni się szczepić - mówi rozmówczyni Patryka Kuniszewicza, Monika Wanke-Rytt, zastępca kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjno-zakaźnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jest wiele chorób, które u dorosłych też się zdarzają, nawet te pneumokokowe czy przypadki nawrotu krztuśca, grypa corocznie - wymienia.
W Polsce dominują szczepionki domięśniowe, podawane w formie zastrzyku podawanego w rękę lub nogę. Nie wszystkie z nich są obowiązkowe.
Monika Wenke-Rytt Kalendarz szczepień obowiązkowych obejmuje choroby o największym zagrożeniu dla dzieci i dorosłych, jak polio, błonica... Zakażenia tymi chorobami nie powinny się zdarzać w XXI wieku
Co więc ze szczepionkami dodatkowymi? Jak zbudowane są szczepionki i co zawierają? Czym są adiuwanty? I czy da się zaszczepić jedną szczepionką przeciw wszystkim bakteriom? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: Monika Wenke-Rytt (zastępca kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjno-zakaźnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
Data emisji: 24.04.2018
Godzina emisji: 12.24
pj/kd