Sztuczne drzewa

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 10:22
Szansa na spowolnienie zmian klimatycznych

W ciągu najbliższych kilku lat mogą się pojawić w dużych miastach sztuczne drzewa. Tysiące takich urządzeń, wyłapujących z atmosfery dwutlenek węgla, chcą postawić eksperci z Wielkiej Brytanii.

Sztuczne drzewa to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych. Zdaniem naukowców z brytyjskiego Związku Inżynierów, w krótkim czasie można by postawić nawet 200 tysięcy takich urządzeń. Usuwałyby one dwutlenek węgla z atmosfery na przykład przy autostradach lub w okolicach elektrowni. Jeden z autorów projektu - dr Tim Fox podkreśla, że plany są bardzo poważne. „Wyznaczyliśmy klimatyczną mapę drogową na najbliższe sto lat. Opieramy się na technologiach dostępnych już dziś, toteż nasze urządzenia mogłyby pojawić się już w połowie przyszłej dekady". Według wstępnego projektu, syntetyczne drzewa wyglądałyby jak duże szare łopaty, co budzi pewne zastrzeżenia estetyczne. Na pytanie ekologów: czy nie lepiej byłoby sadzić tradycyjne zielone rośliny - inżynierowie odpowiadają: jeśli chodzi o wyłapywanie dwutlenku węgla, sztuczne drzewa są znacznie wydajniejsze.

źródło: IAR

Czytaj także

Martwe drzewa są potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2009 10:36
Nie powinno się usuwać martwych drzew z kompleksów leśnych – uważają naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korzyści z handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 06:23
Szkoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej w całym kraju będą ocieplane za pieniądze z handlu emisjami dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: winę za ocieplenie ponosi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 14:44
Znakomita większość naukowców zgadza się, że globalne ocieplenie jest wynikiem działalności człowieka. Takiego zdania są eksperci, którzy opublikowali wyniki swych analiz w tygodniku Amerykańskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Redukcja CO2

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2010 16:30
NIE dla zwiększenia redukcji emisji dwutlenku węgla - mówi Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Unia Europejska zaproponowała, aby do 2020 roku zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych nie o 20, na co zgodziły się kraje członkowskie, ale o 30 procent.
rozwiń zwiń