Jemy coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 15:57
Dowodzi tego analiza kolejnych malarskich przedstawień Ostatniej Wieczerzy.

Jemy coraz więcej - świadczą o tym coraz większe porcje na obrazach Ostatniej Wieczerzy. Do tego wniosku doszli amerykańscy autorzy badań, którzy przeanalizowali 52 najsłynniejsze przedstawienia Ostatniej Wieczerzy namalowane między rokiem 1000 a 2000.

Do oceny rozmiarów talerzy i jedzenia na stole zastosowano komputerową technologię, pozwalającą ocenić je w stosunku do wielkości głów uczniów Chrystusa. Okazało się, że porcje głównego posiłku stopniowo zwiększyły się o 69 procent, wielkość talerzy - o 66 procent, a rozmiary chleba - o 23 procent.

Zdaniem autorów, profesora marketingu i ekonomii stosowanej z Uniwersytetu Cornell Briana Wansinka i jego brata Craiga, prezbiteriańskiego księdza i wykładowcy z Wesleyan College w Wirginii, sugeruje to, że podawanie coraz większych porcji na coraz większych talerzach skłaniało ludzi do przejadania się.

Zresztą zjawisko przejadania się stopniowo narastało w tym samym czasie - powiedział Brian Wansink. Według niego odzwierciedla to olbrzymi sukces rolnictwa w ciągu ubiegłych 10 stuleci. "Ostatnie tysiąc lat było świadkiem ogromnego wzrostu produkcji, dostępności, bezpieczeństwa, obfitości i możliwości nabycia jedzenia" - twierdzi Wansink, który jest autorem książki "Mindless Eating: Why We Eat More Than We Think" („Bezmyślne jedzenie. Dlaczego jemy więcej, niż sądzimy”).

Na głównym półmisku z Ostatniej Wieczerzy najczęściej dostrzec można rybę (18 procent), jagnię (14 procent) lub wieprzowinę (7 procent).

Badania opublikowano w kwietniowym numerze brytyjskiego czasopisma "The International Journal of Obesity".

PAP/ŁSz

Zobacz więcej na temat: SZTUKA malarstwo wieprzowina
Czytaj także

Portrety Warhola

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2009 12:43
W paryskim Grand Palais została otwarta wystawa portretów Andy'ego Warhola. Zaprezentowano na niej 130 dzieł mistrza pop artu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrzebna nam dziś sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:15
Poezja, powieść, malarstwo. Czy można bez nich żyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozśmieszyć i pocieszyć - sztuka dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 23:25
Istotą sztuki dla dzieci powinna być zwięzłość i dowcip - artyści o tworzeniu dla najmłodszych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońskie Centrum w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 15:58
Muzeum Sztuki i Technologii Japońskiej Manngha nie ma analogii, nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
rozwiń zwiń