Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa. "Tak możesz uratować życie"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 14:16
Tylko kilka minut - tyle trwa oddawanie krwi. - Dzięki temu można uratować komuś życie - podkreślał Krzysztof Wolny, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca".
14 lutego, Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK Dar Serca, zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa.
14 lutego, Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca", zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa.Foto: PR/Paulina Jakubowska

Mężczyźni mogą to robić maksymalnie sześć razy w roku, kobiety - tylko cztery razy w roku. Oddawanie krwi trwa krótko, a może uratować życie drugiemu człowiekowi. Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca", zachęca do tego, a w ramach Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa, która odbywała się 14 lutego przed gmachem stanął specjalny "krwiobus". 

Krew po oddaniu jest szczegółowo badana. - Trafia w tym celu do laboratoriów. Jeśli wyniki badań są właściwe, zostaje przekazana do banków krwi, skąd trafia do szpitali i innych jednostek, które jej potrzebują - mówił Krzysztof Wolny, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca". Oddawanie krwi to także badanie, które nam, pacjentom, pozwala na ocenę naszego stanu zdrowia. - To forma sprawdzenia, czy wszystko z nami w porządku. Jeśli jednak okaże się, że cokolwiek z naszą krwią "jest nie tak", coś złego dzieje się w organizmie, otrzymamy telefoniczną bądź mailową informację z prośbą o stawienie się na szczegółowe badania - przekonywał gość Czwórki. 

Posłuchaj
04:15 _PR4_AAC 2023_02_14-12-12-06.mp3 

Krew po oddaniu ma swój "termin przydatności". - Może być przechowywana tylko przez 45 dni. Potem nie jest wyrzucana, ale przekazywana bądź odsprzedawana do firm farmaceutycznych, które produkują z niej leki - mówił Krzysztof Wolny, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca". 

Zobacz także:

Krew oddać może każdy w wieku między 18., a 65. rokiem życia. Należy też ważyć przynajmniej 50 kg. - W regionalnych centrach krwiodawstwa można oddawać także określone składniki krwi, m.in. osocze - podkreślał ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.02.2023

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Mózgi nastolatków są starsze z powodu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 15:18
Na niecodzienne odkrycie trafili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Zaobserwowali, że w czasie lockdownów w mózgach nastolatków zaszły zmiany strukturalne "postarzające" je o parę lat w porównaniu z osobami w takim samym wieku, które dorastały przed pandemią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wyziębienie organizmu może wywoływać przeziębienie?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 14:10
Wszyscy doskonale wiemy, że jesień i zima to sezon chorobowy. Nie ma problemu z zauważeniem tego zjawiska, choć jego wyjaśnienie nie jest oczywiste i proste. W Czwórce sekrety przeziębień wyjaśnia studentka medycyny. 
rozwiń zwiń