Własny biznes i praca na etacie. Na starcie dobrze to połączyć

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 13:27
Tylko 3 procent Polaków twierdzi, że chciałoby założyć własną działalność gospodarczą w ciągu najbliższych 3 lat. Nadzieja jest jednak w młodych, w pokoleniu Z, które marzy o własnych firmach. Świetnym rozwiązaniem na biznesowy start jest łączenie go z pracą na etacie.  
Rozpoczynając własną działalność gospodarczą warto połączyć ją z pracą na etacie.
Rozpoczynając własną działalność gospodarczą warto połączyć ją z pracą na etacie. Foto: Shutterstock/Andrey_Popov
  • Badania Global Entrepreneurship Monitor pokazują, że tylko 3 procent Polaków przyznaje, że chciałoby założyć własną działalność gospodarczą w ciągu najbliższych 3 lat. 
  • Inaczej ta statystyka wygląda w pokoleniu młodych. Pokolenie Z chce zakładać firmy, usamodzielniać się. 
  • Przyczyny zakładania działalności są różne. Ostatnie lata nauczyły nas wielu przydatnych umiejętności. 
  • Wakacje dobry moment na wejście do biznesowej gry.
  • Źródła, z których można pozyskać pieniądze na biznes - jest ich kilka.
  • Łączenie pracy etatowej z własną działalnością - to dobry pomysł. 

Biznes i własna dzielność gospodarcza to trud, ale też radość. Sylwia Szwed, przewodniczka biznesowa, ekspertka biznesu, podkreśla, że wyzwań jest wiele, ale warto zdobywać wiedzę i korzystać z doświadczeń innych. 

- Ja jestem przede wszystkim praktykiem, osobą, która przeżyła 25 lat w świecie biznesu, również jako pracownik, na różnych stanowiskach - mówi gość Jeremiego Angowskiego. - Zaczynałam od najniższego szczebla. Potrafię zrozumieć, co się dzieje w każdym miejscu, na każdym szczeblu, w każdym dziale. Sama szłam po tej drabince, a potem się usamodzielniłam. 

Własny biznes Polaków - nadzieja w pokoleniu Z

Dane z badań Global Entrepreneurship Monitor pokazują, że tylko 3 procent Polaków przyznaje, że chciałoby założyć własną działalność gospodarczą w ciągu najbliższych 3 lat. Średnia europejska to aż 13 procent. 

- Ta czysta statystyka jest przerażająca, ale pocieszające jest dla mnie to, że aż 70 procent ludzi z młodego pokolenia, pokolenia Z, myśli o założeniu swojego biznesu. Opowiadałam o tym w Czwórce. Oni myślą o usamodzielnieniu się - podkreśla Sylwia Szwed. - To grupa najsilniej wchodząca na rynek pracy i najsilniej myśląca o własnym biznesie. Tu jest nadzieja. 

Dlaczego zakładamy biznesy?

Powody zakładania biznesów w Polsce są bardzo różne. Jednym z nich jest niemożność znalezienia pracy, więc tworzymy je sami. Innym potrzeba wolności, większych pieniędzy czy czasu wolnego, choć może się okazać, że to nie wygląda tak różowo. Dziś własnym biznesem może być wszystko: działalność w mediach społecznościowych, podcasty czy zakład stolarski. 


Posłuchaj
15:33 czwórka pierwsze słyszę 11.07.2023 biznes.mp3 O własnej dzielności gospodarczej, zakładaniu firmy i pracy na etacie opowiada Sylwia Szwed (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


- Ostatnie lata pokazały nam, że możemy pracować z każdego miejsca na świecie, w każdym momencie. Nauczyliśmy się tę pracę sobie organizować. To bardzo ważny punkt w prowadzeniu własnego biznesu - ocenia ekspertka. - Gdy ja uczę ludzi, jak rozpocząć własny biznes bez pieniędzy to jednym z punktów jest zostanie freelancerem - kupujesz domenę, która nie kosztuje dużo, a sprzedajesz tam to, co potrafisz. 

Gość Czwórki zauważa jak prężnie rozwija się rynek podcastów. Ludzie w podcastach dzielą się wiedzą, pasją, tym co lubią. To świetna baza na biznes. 

Czy prowadzenie biznesu jest łatwe? Jak założyć własną firmę?

Czas wakacji możemy wykorzystać na tradycyjne podróżowanie i leniuchowanie, ale możemy też złamać ten schemat i wejść do gry biznesowej. - W czasie urlopów ktoś musi wykonywać usługi. To dobry moment, by wykorzystać jakieś nisze - radzi Sylwia Szwed. 

65 procent Polaków jest zdania, że posiada umiejętności i wiedzę do założenia firmy. - Rzeczywiście założyć firmę dziś jest bardzo prosto, trwa to parę minut. Problemem jest jednak rozpoczęcie działalności - zwraca uwagę specjalistka.

Zobacz także: 


Skąd wziąć pieniądze na biznes?

- W moim kursie podpowiadam skąd wziąć pieniądze na biznes, bo to właśnie one są największym strachem. Ludzie nie boją się założenia firmy, tego czy sobie poradzą czy nie, ale martwią się finansami - zwraca uwagę Sylwia Szwed. - Jest dużo możliwości na pozyskanie gotówki, ale nie wszyscy o tym wiedzą:

  • można wziąć kredyt, ale tu trzeba mieć zdolność kredytową
  • można zabezpieczyć się poduszką finansową na 6-12 miesięcy - choć nie jest to proste 
  • są też tzw. darmowe dotacje na rynku: wsparcie, granty
  • można też skorzystać z patronite czy serwisów crowdfundingowych 
  • można też popatrzeć na to co się ma i może coś spieniężyć. 

Każdy biznes trzeba dokładnie przemyśleć, a na początek nie inwestować w biuro czy meble, a zacząć od pozyskania klienta czy marketingu. - To klient przynosi pieniądze w biznesie - podkreśla ekspertka. - Warto tez wiedzieć, że na początku przedsiębiorca musi być i sprzedawcą, i logistykiem, i kierowcą, i księgowym, i sprzątaczką.

Własna działalność i praca na etacie

Młode biznesy w pierwszych miesiącach mogą nie przynosić w ogóle dochodów. To może zniechęcić przedsiębiorcę, ale i wciągnąć go w finansowe tarapaty. - Własna działalność połączona z pracą na etacie to bardzo dobre rozwiązanie na początek - poleca Sylwia Szwed. - Pogodzenie tego bywa niełatwe, ale "jak wchodzisz na szczyt, to nie narzekaj, że jest ciężko". 

Specjalista przyznaje, że spotkała się z wieloma przypadkami łączenie etatu z prowadzeniem własnej firmy. Zwykle, po pewnym czasie, przedsiębiorca rezygnował z pracy dla kogoś, by całkowicie zanurzyć się we własną działalność. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Sylwia Szwed (przewodniczka biznesowa)

Data emisji: 10.07.2023

Godzina emisji: 9.15

pj