Mona Lisa z Faras

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2025 09:45
To jeden z najcenniejszych przykładów chrześcijańskiego malarstwa nubijskiego na świecie i jeden z symboli Muzeum Narodowego w Warszawie. Wizerunek św. Anny powstał w VIII  lub w 1. połowie IX wieku i pochodzi z katedry w Faras, odkrytej w latach 60. przez polską misję archeologiczną pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego.
Faras - Muzeum Narodowe w Warszawie
Faras - Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie

Dzięki pracy członków misji zdjęto ze ścian katedry ponad 110 malowideł, a w rezultacie podziału znalezisk, które przypadły Sudanowi i Polsce – 67 trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie.

O św. Annie i freskach z Faras opowiadał w audycji dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska - kuratorka Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie oraz prof. Kazimierz Michałowski, którego wypowiedzi dziennikarze Polskiego Radia nagrywali w latach 60. i 70. XX wieku.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadzenie: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 30.03.2025

Godz. emisji: 9.30

am/pg

Czytaj także

Olga Boznańska i jej droga do sztuki

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 08:00
Czy w dzieciństwie Olgi Boznańskiej kryje się tajemnica? Jaki był dom artystki, kiedy dostrzeżono jej talent i jak przebiegała edukacja? Co mówią obrazy, a jakie informacje możemy znaleźć w listach i dokumentach?
rozwiń zwiń