Pokolenie Z czuje się najbardziej samotne? Alarmujące dane

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 17:30
Młodzi ludzie coraz częściej doświadczają poczucia osamotnienia. Izolacja w trakcie pandemii i przeniesienie życia do sieci nie sprzyjały utrzymywaniu bezpośrednich relacji z rówieśnikami. - Zwróćmy uwagę, że już od co najmniej dekady żyjemy w tzw. epoce bezkontaktowej - zwraca uwagę Dorota Kaczyńska-Majeran z MINDGENIC. - Wszystko możemy robić online.
W audycji rozmawiamy o samotności wśród pokolenia Z
W audycji rozmawiamy o samotności wśród pokolenia ZFoto: shutterstock/fizkes
  • Młodzi ludzie, mimo rozwoju form komunikacji, czują się samotni.
  • Jedną z przyczyn była pandemia, która życie zawodowe, szkolne i towarzyskie przeniosła do sieci.
  • O samotności pokolenia Z opowiada w Czwórce Dorota Kaczyńska-Majeran, prezes z MINDGENIC.

Większość badanych osób z pokolenia Z, czyli mających od 13 do 28 lat, regularnie doświadcza samotności - pokazują wyniki badania "Nigdy więcej samotności".

- Z naszego raportu wynika, że uwaga ponad 60 procent młodych ludzi bardzo często lub często odczuwa samotność. Tylko 3 procent tej generacji w ogóle jej nie odczuwa, co jest bardzo symptomatyczne dla tego pokolenia - mówi gość audycji. - Prawie połowa badanych mierzy się z samotnością w szkole lub na uczelni, bo to są też nastolatkowie. W znacznej mierze jeszcze gorzej jest w domu. Ponad 56 procent respondentów twierdzi, że odczuwa samotność, przebywając wśród najbliższych.


Pokolenia Z - "samotność w sieci"

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy, badani wskazywali media społecznościowe i przeniesienie życia do sieci. 



- Nie musimy wychodzić z domu, żeby zrobić zakupy, żeby się z kimś spotkać, żeby przeżyć jakąś rozrywkę w postaci obejrzenia filmu. Wszystko jest w domu - zwraca uwagę rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Skoro jest to takie łatwe, na wyciągnięcie ręki, a często nie mamy czasu na tego typu rzeczy, więc robimy to z domu i to również bardzo pogłębia tą samotność


Problem z komunikacją

To także fakt, że młode pokolenie nie potrafi budować relacji i mikro-relacji. Nie wiedzą jak zagaić obce osoby, czy sąsiadkę. - Nawet robiliśmy takie badania wśród Zetek. Daliśmy im zadania, np. uśmiechnij się do sąsiadki, uśmiechnij się do kogoś w autobusie. Zagadaj. Okazało się, że to jest nie do przejścia przez ich strefę komfortu - opowiada gość Czwórki. - Większość osób po prostu oblała to badanie. Nie są w stanie tego robić, mimo, że kiedyś to przecież było na porządku dziennym.



Ograniczone zaufanie do otoczenia

Przyczyn takiego zachowania jest wiele, a temat jest bardzo szeroki. Jako jeden z aspektów, gość Czwórki wskazuje ograniczone zaufanie do otoczenia pokolenia Z.

- Zetki nie rozmawiają o swoich problemach. Mają przeświadczenie, że ich otoczenie i znajomi nie są na tyle wiarygodni, żeby zatrzymać pewne informacje dla siebie. Obawiają się, że za chwilę po prostu ktoś się po prostu o tym dowie. Nie chcą się więc dzielić problemami, bo nie ufają - zwraca uwagę specjalistka. - Kolejna kwestia, którą znalazła się w naszym raporcie, to jest bardzo alarmujący fakt, że ponad 50 procent Zetek często lub bardzo często czuje się wykluczona. Młodzi ludzie też nie czują przynależności do grup czy do innych osób, bo te nie podzielają ich zainteresowań i poglądów. Jakoś wyjątkowo Zetki nie potrafią po prostu trafić do siebie. Jest to zjawisko wzbudzające zdziwienie wśród starszych pokoleń.


Posłuchaj
19:08 CZWORKA/ Czarno na żółtym - Pokolenie Zet - epidemia samotnośc 17.03. 2024.mp3 O samotności pokolenie Z opowiada Dorota Kaczyńska Majeran, prezes MINDGENIC (Czarno na żółtym/Czwórka)

 

Psychologowie i specjaliści alarmują i coraz większą uwagę przykładają do samotności Zetek. Mają w tym pomóc różnego rodzaju działania. Część z nich wiąże się z mediami społecznościowymi, gdzie można znaleźć inicjatywy, które odbywają się w realu i można do nich dołączyć. Powstaje także wiele kół naukowych zrzeszających młodych ludzi, gdzie można rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Jednak to Zetki muszą zauważyć problem i chcieć zrobić pierwszy krok. 


Zobacz także: 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaMarta Zinkiewicz

Gość: Dorota Kaczyńska Majeran (prezes MINDGENIC)

Data emisji: 17.03.2024

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

"Soft saving" - jak oszczędza pokolenie Z?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 11:13
"Soft saving" czyli "miękkie oszczędzanie" polega na odkładaniu mniejszych sum pieniędzy na przyszłość, a wykorzystywaniu finansów na obecne zachcianki, niekoniecznie najpotrzebniejsze. To inwestowanie w siebie tu i teraz - tak oszczędza pokolenie Z. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie pracuje Pokolenie Z? Jak pracować z Pokoleniem Z? Jakie Zetki są w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 20:00
Pokolenie Z nie przywiązuje tak dużego znaczenia do wypłaty, jak przedstawiciele innych grup wiekowych na rynku pracy - wynika z raportu "People at Work 2023: A Global Workforce View". Co ciekawe - Zetki mają też w sobie najwięcej optymizmu. 
rozwiń zwiń