Prywatki, domówki, klubowe imprezy, grille, ogniska, a nawet dziecięce urodziny to w Polsce częste okazje do spożywania alkoholu. Tego rodzaju "zabawa" jest nam doskonale znana. Coraz głośniej mówi się jednak o trzeźwych imprezach.
Pierwsze inicjatywy związane z trzeźwością pojawiły się kilka lat temu, na przykład tzw. trzeźwe miesiące, gdy dana osoba z wyboru całkowicie rezygnuje z "procentów". Inicjatywy te są popularne do dziś, a ich uczestnicy szybko dostrzegli korzyści, takie jak możliwość powrotu z imprezy własnym autem, tańsze napoje i poranki bez bólu głowy.
SobeRave - dla wszystkich - bez używek
Marta Markiewicz, asystentka trzeźwienia, autorka profilu @tylkoprestizsieliczy, w listopadzie 2016 roku, po latach intensywnego melanżowania, zdecydowała się na trzeźwe życie. To jednak wcale nie oznaczało rezygnacji z imprezowania; lubi je do dziś. - Kiedyś żyłam melanżem, dziś organizuję trzeźwe imprezy SobeRave - mówiła w Czwórce. - Jedyną zasadą na tych imprezach jest ta, że wszyscy są trzeźwi.
Z wydarzeń bez alkoholu korzystają osoby, które wyszły z nałogów, ale też te, które nie mają chęci "wypić", są sportowcami, mamami, kobietami w ciąży, przyjmują leki - panuje tu ogromna różnorodność.
Pierwsze SobeRave zostało zorganizowane na warszawskiej, nadwiślańskiej plaży i przyszło na nie 20 osób. Dziś w stolicy parkiety są pełne, do klubów, gdzie organizowane są trzeźwe imprezy, przychodzą setki osób, a idea rozszerza się na inne miasta - Poznań, Kraków, Łódź...
Impreza w niedzielny poranek
Nieco inne, choć również trzeźwe imprezy proponują Damian Ziółkowski i Miki Kudełka, autorzy profilu Niedzielni i organizatorzy imprez o takiej właśnie nazwie. Panowie zachęcają, by nieco wydłużyć weekend, co wcale nie oznacza urlopu w poniedziałek, lecz wczesne rozpoczęcie niedzieli. Tego dnia zapraszają na taneczne wydarzenia w warszawskich miejscówkach o 10 rano. Kuszą kawą i świetną didżejską selekcją. O swojej inicjatywie opowiadali w "Młodych Głowach w Czwórce".
Młodzi i "clean life"
Zarówno SobeRave, jak Niedzielni to inicjatywy, które świetnie wpisują się w modę na "clean life" - trend bliski szczególnie pokoleniu Z, polegający na całkowitej rezygnacji z alkoholu. Młodzi widzą tu okazję do:
- dbania o zdrowie
- ucieczki przed ewentualnymi uzależnieniami
- odczarowania "kultury picia" w Polsce
- wyrugowania takich powiedzeń, jak "Tak się kicha na kielicha", "Będzie pite", "Kto nie pije, ten donosi", "Ze mną się nie napijesz?", i wielu innych.
Podczas trzeźwych imprez skupiają się na kontakcie z muzyką, własnym ciałem, chłonięciu kultury. Widzą tu też doskonałą okazję do poznania innych ludzi, osób o podobnych wartościach, w bezpiecznych warunkach.
pj/kor