Dlaczego śmiejemy się gdy ktoś nas łaskocze?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:48
- To wynika z konstrukcji ciała człowieka i działa na tej samej zasadzie, co reakcja płaczem na ból, gdy ktoś nas uderzy – tłumaczy ekspertka Czwórki.

Śmiech to zdrowie. Gdy się śmiejemy, każdy układ w naszym ciele czerpie korzyści z naszego dobrego humoru. – Oddechowy, bo dostarczamy mu więcej tlenu. Krwionośny, bo dotlenione serce szybciej bije – wymienia Anna Borkowska z fundacji Dr Clown. – Śmiech ma zbawienne działanie na nasz układ nerwowy: dzięki niemu odreagowujemy napięcia. Odblokowuje także nasze mięśnie. To naturalny masaż całego organizmu.

 

Dlatego warto się śmiać. A łaskotki tylko ułatwiają sytuację. – Odpowiednie punkty w ciele człowieka odpowiadają za przeróżne reakcje organizmu – mówi Borkowska. – Za śmiech odpowiedzialne są okolice pod stopami i w okolicach pach. Jeśli dotkniemy kogoś w te miejsca, na 99 proc. ta osoba zacznie się śmiać.

 

Sami siebie jednak już nie połaskoczemy. Nasz mózg bowiem czuwa i nie da się tak łatwo oszukać. Dlaczego? Odpowiedź  w nagraniu audycji. Posłuchaj materiału Kamila Piechowskiego w cyklu "Spytaj redaktora".

(kd)

Zobacz więcej na temat: zdrowie
Czytaj także

Kim był legendarny Kuba Rozpruwacz?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 15:55
Na temat jego biografii wymyślono już tysiące teorii i popełniono mnóstwo książek, ale wciąż nie wiadomo, kim tak naprawdę był. Jedną z ostatnich tez jest, że znany morderca był lekarzem rodziny królewskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy koty i psy mają wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 17:55
Dzięki ewolucji właściwie wszystkie żywe istoty mają wspomnienia. W przypadku zwierząt jednak wyglądają one nieco inaczej niż u ludzi...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego niebo nad Ziemią jest niebieskie?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 15:48
To, jakiego koloru niebo widzimy zależy od dwóch czynników: rodzaju światła przesyłanego ze Słońca na Ziemię, oraz składu atmosfery.
rozwiń zwiń