Monety. Te zwykłe i te w kształcie jaja

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 13:28
Mennica Polska to numer jeden, jeśli chodzi o numizmatykę na świecie. Tylko u nas powstają monety 3D, w kształcie rybki czy dzwonka. A jak powstają zdradzamy w "Stacji Nauka".
Audio
  • Piotr Kraszewski z Mennicy Polskiej opowiada o procesie produkcyjnym monet (Czwórka/Stacja Nauka)
Świeżo wybite monety w Mennicy Polskiej
Świeżo wybite monety w Mennicy PolskiejFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

- Wszystko zaczyna się od pomysłu w głowie, pomysł trafia do naszych plastyków - mówi Piotr Kraszewski z Mennicy Polskiej. - By powstała moneta muszą powstać najpierw narzędzia. Cały proces jest dość skomplikowany. Różnie to też wygląda w przypadku monet kolekcjonerskich czy monet produkowanych na specjalne okazje, jak np. Święta Wielkiej Nocy - dodaje.

Zasada produkcji monet niewiele się zmieniła od XVII wieku, stosowane zaś są nowoczesne narzędzia, jak laser czy prasy hydrauliczne. Patryk Kuniszewicz z czwórkowym mikrofonem trafił także do serca mennicy, gdzie w ciągu sekundy produkowanych jest 12 monet dwuzłotowych. 

Co wspólnego ma Mennica Polska z Kolumbią czy Dominikaną? Do kogo trafiają specjalne edycje monet? I jak wygląda ta wyprodukowana na Święta Wielkiej Nocy? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 12.16

pj

Czytaj także

Kiedy powstały pieniądze i kto zbił na nich… fortunę?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:42
Najstarszą monetą, będącą wciąż w zasobach Narodowego Banku Polskiego, ale także jedną z najstarszych monet europejskich jest tzw. hemihekta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Ojciec elektroniki był Polakiem!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 14:30
Nie miał matury, nie skończył studiów, a jest najczęściej cytowanym polskim uczonym we współczesnym świecie techniki. - W Dolinie Krzemowej nazwisko Jana Czochralskiego jest wymieniane tuż obok Thomasa Edisona i Alberta Einsteina - mówią eksperci.
rozwiń zwiń