Kiedy powstały pieniądze i kto zbił na nich… fortunę?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:42
Najstarszą monetą, będącą wciąż w zasobach Narodowego Banku Polskiego, ale także jedną z najstarszych monet europejskich jest tzw. hemihekta.
Audio
  • Jak wyglądały pierwsze pieniądze i kto je stworzył? (Stacja Nauka/Czwórka)
Wizerunek Krezusa z poddanym
Wizerunek Krezusa z poddanymFoto: Wikimedia.Commons/Public Domain

- Jej wartość równa się jednej dwunastej statera, czyli podstawowej jednostki starożytnej Grecji. To właśnie tam bowiem jeden z królów, Aliates, jako pierwszy bił monety - opowiada Marta Dulinicz z Centrum Pieniądza NBP. Pierwsze monety wykonane były z elektronu, czyli naturalnego stopu złota i srebra. - Wyglądały trochę nieforemnie, niekształtnie. Na awersie widać wizerunek głowy lwa, który od zawsze utożsamiany był z władzą, potęgą - mówiła Dulinicz.

A kiedy pojawiły się pierwsze złote monety i jaki związek z nimi ma ostatni król Lidii - Krezus? W jaki sposób to właśnie on, zdaniem ekspertki, zyskał najwięcej na biciu monet? O tym w nagraniu audycji "Stacja Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 12.45

kd/jsz


Czytaj także

Kto decyduje o wyglądzie naszych pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 17:00
Na naszych banknotach widnieją wizerunki wybranych władców Polski. O tym, którzy z nich mieli się na pieniądzach znaleźć zadecydowali naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek w Łańcucie i inne skarby Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 10:37
Łańcut - według niektórych mekka randkowiczów, melomanów i miłośników architektury. Z pewnością jednak tamtejszy Zamek Lubomirskich i Potockich urzeka bogactwem i rozpala zmysły historyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa era: antropocen. Człowiek w centrum

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 14:05
Ostatnio naukowcy zaczęli przekonywać, że rozpoczęła się nowa era w historii Ziemi: antropocen. Jej początek datują na 1610 rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kwitnie… podziemne życie Rzeszowa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 16:39
Najważniejsze miasto na Podkarpaciu przyciąga turystów jak magnez. To tu odwiedzić można tatarskie lochy, czy spotkać... alpaki.
rozwiń zwiń