Powodziom można zapobiegać [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 11:07
Dr Mariusz Barszcz, specjalista hydrolog z warszawskiej SGGW, był gościem Romka Wójcika.

Powodzie pustoszą polskie miasta i wsie już po raz drugi w tym roku. Czy to po prostu fatalny zbieg okoliczności, czy też może zagrożenie powodzią Polska sprowadziła na siebie sama, lekceważąc konieczność budowy systemu skutecznych zabezpieczeń? – Żaden kraj nie jest w stanie całkowicie wyeliminować zagrożenia powodziowego – wyjaśnia Dr Mariusz Barszcz, hydrolog z warszawskiej SGGW.

Ekspert podkreślił z „Poranku”, że unijna dyrektywa nakładająca na państwa Wspólnoty obowiązek zapobiegania powodziom, stwierdza jednocześnie, że powódź jest zjawiskiem naturalnym. Dlatego ryzyko powodzi istnieje zawsze, niezależnie od podejmowanych wysiłków. Dowodu na trafność takiego rozumowania dostarcza przykład Niemiec. Choć dysponują bardzo zaawansowanym systemem zabezpieczeń przeciwpowodziowych, właśnie zmagają się z powodzią w Saksonii.

Czy Polska ma zatem wiele do nadrobienia? Tak, ale – jak podkreśla hydrolog – system zabezpieczeń jest stale rozbudowywany. Brakuje jednak środków na monitoring i konserwację wałów.

(Więcej w materiale wideo)

ŁSz

Czytaj także

Gaszą, chronią i ratują

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 10:40
Zaprasza Artur Wolski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpady popowodziowe

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 16:30
Choć minęły już tygodnie od powodzi, która nawiedziła południową i centralną Polskę, wciąż nie rozwiązane są kwestie wywozu odpadów popowodziowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztaby Zarządzania Kryzysowego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 12:59
Kto i w jaki sposób koordynuje walkę z powodzią?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na powódź w Bogatyni zapracowały pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 08:20
Widząc zabetonowaną od ponad wieku rzekę i stojące przy niej domy można było się spodziewać, iż prędzej czy później dojdzie do takiej sytuacji, że woda zaleje miasto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poranek 10.08.2010

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 11:59
Co ma wspólnego aneroid z bankomatem i dlaczego Polak może być mądry dopiero po szkodzie?
rozwiń zwiń