Jak to jest być "między papugą a tukanem"
Panowie, byki, próbują się przypodobać swoim paniom, łaniom. Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych w rozmowie z Anną Hardej zdradza, jak to wszystko wygląda.
03:12 czwórka ndt 2.10.2020 jeleń 1.mp3 O rykowisku jeleni opowiada Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
- Poroże jelenia jest oznaką siły, oznaką dominacji. U jeleni okres godowy czyli rykowisko przypada na przełom września i października. To moment, w którym byki rywalizują o łanie - wyjaśnia specjalista. - Kiedy przychodzi rykowisko łanie łącza się w chmary, a byki najczęściej są pojedynczo. Ryczą nawołują te łanie, dają sygnał o swojej obecności, ostrzegają też potencjalnych rywali w danym terenie - dodaje.
Gdy dwa byki jelenia znajdą się na wybranym terenie może dojść do starcia. - To bardzo widowiskowe sytuacje - ocenia ekspert. - Podczas takich walk zdarza się, że dochodzi do poranienia, a w skrajnych przypadkach, gdy byki złączą się porożami i nie są w stanie się rozdzielić, to niestety dwa padają - opisuje.
Mówiąc o jeleniach, warto wiedzieć, że samica jelenia to nie sarna, a łania. Sarna to oddzielny gatunek zwierzęcia. Jeleń nie ma też rogów, a poroże. Rogi ma krowa, żubr, kozica, muflon czy owca. Poroże jest tworem kostnym, a rogi są wytworem naskórka. Różnica jest taka, że poroże rośnie przez jeden sezon i odpada, a rogi są na całe życie - wyjaśnia Maciej Pawłowski. - Po wyglądzie poroża można ocenić wiek jelenia - dodaje.
Sekretne życie kawki. Ten ptak nie zna mezaliansu
Czas rykowiska to dla byków też czas niejedzenia. Wtedy byki tylko piją. - Na ten czas mają zmagazynowany zapas tłuszczu i z niego korzystają - wyjaśnia ekspert z lasów państwowych. - Przed rykowiskiem widać, że te zwierzęta są silne, widać tężyznę, po rykowisku są to tzw. byki spadłe. Muszą odbudować swoją kondycję - dodaje.
Cielęta jelenia rodzą się na przełomie maja i czerwca. Różni się ubarwieniem od rodziców, a w dodatku przez pewien czas jest pozbawione zapachu - to zabezpieczenie przed niebezpieczeństwami Maciej Pawłowski
02:42 czwórka ndt 2.10.2020 jeleń 2.mp3 O jeleniach - bykach i łaniach opowiada specjalista z Lasów Państwowych (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Okazuje się, że jeleń jest zwierzęciem stadnym. Poza czasem rykowiska zwierzęta łączą się w grupy męskie i żeńskie. - W tych męskich są same byki powyżej 3 roku życia. Tworzy się tam hierarchia, w przypadku byków zbudowana na masie osobnika, sile i wielkości poroża - wyjaśnia rozmówca Anny Hardej. - W żeńskich grupach są łanie, tegoroczne cielęta i byki do 3 roku życia. Przewodzi im stara doświadczona łania, którą nazywamy licówką.
Czytaj także:
Wydaje się, że jelenie to zwierzęta płochliwe, szczególnie łanie. - One mają świetne 3 zmysły: wzrok, węch i słuch - opowiada Maciej Pawłowski. - Potrafią nas słyszeć z daleka, jeśli idziemy z wiatrem to marne szanse by do nich podejść. Ich wzrok jest szczególnie wrażliwy na ruch.
02:54 czwórka ndt 2.10.2020 jeleń 3.mp3 Zagrożenia w życiu jeleni i co zrobić, gdy jeleń stanie na naszej drodze (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Głównymi wrogami jeleni są drapieżniki: wilki, rysie i niedźwiedzie. Jeśli jednak, jelenie żyją w rejonie gdzie tych gatunków nie ma, to nikt im nie zagraża.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał przygotowała: Anna Hardej
Data emisji: 02.10.2020
Godzina emisji: 6.20, 7.26, 8.22
pj