Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach
- Jeśli jeż ma widoczne rany, zmiany skórne, pozbawiony jest kolców, jest wychudzony, albo "oblepiony" kleszczami, to znaczy, że jest źle - mówi Adrian Piechociński z Koła Naukowego Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. - Jeśli przenosimy jeża z okolic drogi, by był bezpieczny, a on nie wykazuje żadnych odruchów obronnych albo wciąż pozostaje zwinięty w kłębek, to również oznacza, że coś jest nie tak - wyliczał.
04:00 _PR4_AAC 2020_11_26-12-39-21.mp3 Jak możemy pomóc jeżom, żyjącym w miastach? (Stacja Nauka/Czwórka)
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt
Późną jesienią i zimą, zwłaszcza gdy temperatura gwałtownie spada, jeże nierzadko ulegają hipotermii, czyli wyziębiają się. - Jeśli znajdziemy takiego jeża, połóżmy go na otwartej dłoni. Gdy nie poczujemy ciepła, należy zacząć udzielać zwierzęciu pomocy - tłumaczył ekspert. - Przede wszystkim skontaktujmy się z najbliższą lecznicą weterynaryjną, możemy tam zadzwonić, bądź pojechać, a weterynarz powie nam co robić. Warto też skontaktować się ze Strażą Miejską - pod numer 986.
Czytaj także:
Zanim pomoc nadejdzie, ogrzejmy jeża kocykiem, swetrem, a nawet skarpetką, którą mamy przy sobie. - Pozostawmy go w ciepłym, spokojnym miejscu - tłumaczył gość Czwórki. - Jeśli jeż jest odwodniony, pomożemy mu, podając wodę z odrobiną cukru i soli.
Sprawdź także:
Jeśli jeż ma widoczne oparzenia, będące na przykład następstwem wypadku drogowego - także warto reagować. - Polewać go chłodną wodą - tłumaczył ekspert. Jeża należy też delikatnie zabrać z niebezpiecznego miejsca. - Można to zrobić gołymi rękami, ale jeśli się boimy, zróbmy to przez rękawicę, albo jakikolwiek kawałek materiału - tłumaczył Adrian Piechociński.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 26.11.2020
Godzina emisji: 12.30
kd