Zostań naukowym showmanem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 20:07
Jak opowiedzieć o dziedzinie, której arkana zgłębiasz, na żywo, na scenie? Jak sprawić, by jury i publiczność nie ziewała z nudów? - to wyzwanie, które Centrum Nauki Kopernik rzuciło młodym naukowcom w ramach konkursu "Famelab".
Audio

Nadwiślańska placówka naukowa od ponad roku przekonuje, że wyprawa w świat nauki nie musi być męcząca, a wręcz przeciwnie może stanowić pasjonującą przygodę. W ten ton znakomicie wpisuje się nowe przedsięwzięcie Centrum Nauki Kopernik, które postanowiło zorganizować pierwszą polską edycję konkursu "Famelab" - znanego na całym świcie naukowego plebiscytu mającego formułę telewizyjnego talent show. Głównym celem zawodów jest znalezienie ludzi, którzy o nauce potrafią opowiadać w sposób zajmujący, oryginalny, a jednocześnie zrozumiały dla laików.

- Oceniana będzie jasność wypowiedzi. Prelekcja powinna być przystępna i dostosowana do każdego odbiorcy, ale będziemy również zwracać uwagę na jej wartości merytoryczne, a także charyzmę prezentera – mówiła w Czwórce Kinga Paszkowska z Centrum Nauki Kopernik.

Do zawodów mogą zgłaszać się osoby zajmujące się naukami ścisłymi. Osoby zakwalifikowane do "Famelabu" będą, na wzór popularnych telewizyjnych konkursów muzycznych, oceniane przez czteroosobowe jury złożone ze specjalisty naukowego, eksperta z dziedziny autoprezentacji, znanej rozpoznawalnej postaci telewizyjnej oraz dziennikarza popularnonaukowego.

Więcej na temat konkursu, do którego można zgłaszać się do 31 stycznia, a także imprezy towrzyszącej o intrygującej nazwie "Śpiewająca Wiki" dowiesz się słuchając dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Czytaj także

Światło wzbudzamy światłem

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 18:49
Substancje, które znajdują się w żarówkach energooszczędnych świecą wtedy, kiedy je odpowiednio wzbudzimy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wysokie, niskie - eksperymentujemy z ciśnieniem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:12
Mamy kolbę, papier, ogień i jeszcze wyjątkową strzykawkę - co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami!
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tym roku odkrycia zmienią świat?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 08:00
Być może naukowcom uda się sfotografować pierwszą planetę spoza układu słonecznego. Niewykluczone, że ciekawych informacji dostarczy łazik Curiosity, który na początku sierpnia ma wylądować na Marsie.
rozwiń zwiń