Wystawa "The Polish Connection"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 12:41
Już od środy w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie instalacja multimedialna autorstwa Antoniego Malinowskiego.

Już od środy w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać instalację multimedialną "The Polish Connection" autorstwa Antoniego Malinowskiego, brytyjskiego artysty o polskich korzeniach. Instalacja zostanie połączona z wystawą portretów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Projekt "The Polish Connection" składa się z dwóch wystaw. Pierwsza część została otwarta w połowie czerwca w Dulwitch Picture Gallery,  najstarszej angielskiej publicznej galerii sztuki. Filarem wystawy są portrety ostatniego króla Polski , Stanisława Augusta, który miał wpływ na powstanie Dulwitch Picture Gallery. Królewska kolekcja obrazów, która miała stać się zalążkiem Galerii Narodowej w Warszawie, z powodów politycznych nigdy nie trafiła do Polski. Odpowiedzialni za nią marszandzi ofiarowali obrazy Dulwitch College. W ten sposób w Anglii powstało pierwsze publiczne muzeum, Dulwitch Picture Gallery.

Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie jest drugą częścią projektu i ma nawiązywać do ekspozycji w Londynie. Podobnie jak na wystawie w Dulwitch Picture Gallery, twórcą instalacji jest Antoni Malinowski. Mieszkający od ponad trzydziestu lat w Wielkiej Brytanii Malinowski tworzy instalacje artystyczne.  W swojej pracy artystycznej skupia się przede wszystkim na relacji między formą architektoniczną, światłem i kolorem.

Wystawę "The Polish Connection" będzie można oglądać do 20 września w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny. Projekt "The Polish Connection" jest częścią Polska! Year, Sezonu Polskiego w Wielkiej Brytanii.

 

"ZIMNOWOJENNE NEONY I SOCJALISTYCZNA NOWOCZESNOŚĆ"
wystawa warszawskich neonów w Wielkiej Brytanii.

Wystawa w Galerii The Lighthouse w Glasgow przedstawia elementy nocnej architektury Warszawy oraz szeroko zakrojony program "neonizacji" miasta realizowany w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wystawę zorganizowano tak aby wyjaśnić polityczną rolę ówczesnej przestrzeni miejskiej, a także ideologiczny aspekt powstającej w tamtych czasach architektury.

Neony zostały zestawione z czarno białymi zdjęciami warszawskich reporterów (Uchymiak, Rosiak, Miedza, Czarnogórski i Rybczyński) oraz niemieckiego fotografika (Orth). Taka kompozycja pokazuje, że w czasach PRLu neony kojarzono stereotypowo z Zachodem i kapitalistycznym miastem, ale również – dzięki wykorzystaniu różnorodnych materiałów - wideo, tekstu, projektów, szkiców wizualnych - bada historyczną i współczesną rolę sztuki i designu w kształtowaniu przestrzeni miasta.

Ekspozycja czynna od 8 sierpnia do 4 października 2009. Wystawa zorganizowana w ramach Polska! Year - roku polskiego w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także

Zakłamane święto

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 09:55
Akademie, festyny, pikniki, uroczyste oddawanie dróg, fabryk, budynków - tak świętowano 22 lipca w czasach PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konceptualny most

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2009 06:21
Konceptualnym mostem pomiędzy Dulwich Picture Gallery a Zamkiem Królewskim w Warszawie określona została instalacja Antoniego Malinowskiego "The Polish Connection", która prezentowana jest w Arkadach Kubickiego.
rozwiń zwiń