Godard - francuski reżyser i scenarzysta, ikona kontestacji, krytyk, eseista, teoretyk kina, etnolog i aktor, który obchodzi w tym roku 80. urodziny, przyjedzie do Wrocławia z okazji pełnej retrospektywy swojej twórczości (w programie znalazło się ponad 100 jego filmów).
Reżyser spotka się z publicznością, będzie bohaterem wielu rozmów i publikacji, weźmie też udział w polskiej premierze swojego najnowszego eseju, pokazywanego na ostatnim festiwalu w Cannes - "Film Socialisme" (24 i 25 lipca, godz. 16:15, kino Helios 8).
Artystyczny ojciec filmowego postmodernizmu, radykalny, bezkompromisowy awangardzista, badając estetyczne możliwości kina, od lat ulega pasji dekonstruowania. Konsekwentnie burzy komfort naiwnego pochłaniania filmowych historii. "Film Socialisme" to charakterystyczny dla Godarda gęsty kolaż idei i cytatów, obrazów i słów, dzieło obsesyjne, hermetyczne, własne, podyktowane totalną wolnością twórczą. Pokazanej w nim podróży po morzu towarzyszy podróż przez historię ludzkości.
W spotkaniach towarzyszących projekcjom wezmą udział znawcy tematu, m.in.: Alison Smith, Micheal Witt, Jean Douchet, Mirosław Przylipiak.
Retrospektywie Jeana-Luca Godarda będą towarzyszyć publikacje wydane przez Festiwal i korporację Ha!Art. Znajdzie się wśród nich najnowsza książka Ewy Mazierskiej - mieszkającej w Wielkiej Brytanii krytyczki filmowej, autorki monografii Ivory'ego, Wonga Kar-waia, Morettiego, Almodóvara - "Pasja. Filmy Jean-Luca Godarda". Inną pozycją, inspirowaną "Pasażami Waltera Benjamina", jest książka Pawła Mościckiego - "Godard. Pasaże", która traktuje twórczość reżysera jako zdarzenie przede wszystkim filozoficzne. Zaś Grzegorz Królikiewicz w "Godard. Seminaria w PWSFTViT (1984-1985)" zda relację z burzliwych dyskusji ze swoimi studentami.
Więcej informacji na temat 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty
(źr. www.enh.pl)