Poetom wolno wszystko

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 14:18
Współcześni poeci mają całkowitą dowolność w swoim działaniu. Ich twórczość nie jest ograniczona ani regułami gramatycznymi, ani stylistycznymi – mówi poeta Marcin Cecko.
Audio

Współczesna poezja nie stawia swym adeptom żadnych ograniczeń – podkreśla poeta Marcin Cecko. Każdy zabieg na tkance języka jest uzasadniony, o ile w ten sposób twórca osiągnie zamierzony cel artystyczny – tłumaczył w „Stacji Kultura”.

– Dzisiaj mamy bardzo dużo form literackich i współcześni poeci mają nawet problem z ich wyborem – przyznaje gość Czwórki. Jak podkreśla, poeci coraz rzadziej decydują się pisać zgodnie z regułami gramatycznymi obowiązującymi w „normalnym” języku.

–  To, co pragniemy przekazać w swoich wierszach coraz częściej jest bardzo skomplikowane i dlatego trzeba łączyć ze sobą rożne formy gramatyczne, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieprawidłowe. Wszystko po to, aby nadać odpowiedni sens czy znaczenie – tłumaczy Marcin Cecko.

A czy w XXI wieku poeci są jeszcze komukolwiek potrzebni? Gość Kasi Dydo i Kuby Kukli odpowiada krótko: – Nie sądzę, by zadaniem poetów było być komuś po coś. Oni są dla języka, który potrzebuje, by go rozszarpywać, rozbebeszać i w nim dłubać – tłumaczy poeta.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap/ŁSz

Czytaj także

Dywan utkany ze skojarzeń

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 17:55
Zagadkowość jest naszym chlebem powszednim – podkreśla poeta Adam Wiedemann.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łyżkowce pomogą oswoić śmierć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 13:11
"Wszyscy umierają, łyżkowce również" to powieść o godzeniu się ze stratą przyjaciela. Terapią okazuje się wspominanie wspólnej przeszłośc. W Czwórce gościła tłumaczka książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przygodowe czytadło dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 13:04
Właśnie ukazała się najnowsza książka Jakuba Żulczyka zatytułowana "Zmorojewo". Autor przyznaje, że powieść stworzona została z myślą o młodym czytelniku.
rozwiń zwiń