Warszawska Starówka nie jest taka stara - w tym roku świętuje 72. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2025 12:01
Warszawska starówka, po wojennych zniszczeniach, została odbudowana w 1953 roku. Większość lokali oddano na cele mieszkaniowe, jednak z biegiem lat w jej murach rozgościło się wiele instytucji kultury - zarówno prywatnych jak i publicznych. Z okazji 72. urodzin starówki 33 z nich łączy siły by zaserwować nam wspaniały czas pełen koncertów, spacerów, warsztatów i zwiedzania tej części stolicy mniej oczywistymi szlakami. Będzie silent disco i koncert raperów - V Filar.
Warszawska starówka ma 72 lata
Warszawska starówka ma 72 lataFoto: shuterstock/alefbet

Warszawska starówka tętni życiem. W sezonie wakacyjnym pełna jest turystów, którzy podziwiają dzieło jej odbudowy. Tam non stop coś się dzieje, co zawdzięczamy licznym placówkom kultury, które mają tam swoje siedziby. W dniach 18 i 19 lipca 33 staromiejskie instytucje łączą siły i zapraszają na 72. urodziny starówki. 

Głównym wydarzeniem imprezy będzie koncert światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego w duecie z pianistą Michałem Bielem. Muzyków, a także zespół młodych warszawskich raperów – V Filar usłyszymy już 18 lipca na Rynku Nowego Miasta. 

Nie zabraknie też akcentów francuskich - "Francuskie nuty panien Curie" to koncert inspirowany muzyką, która mogła towarzyszyć córkom Marii Skłodowskiej-Curie: Irenie i Ewie. Mariza Nawrocka i Jan Tarkowski zebrali piosenki, które gromadziła starsza córka naukowczyni i którymi dzieliła się z rodziną i przyjaciółmi. Artyści wystąpią w szczególnym miejscu – na balkonie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Będzie można też spojrzeć na Stare Miasto oczami noblistki podczas spaceru "Maria warszawianka" (19.07, 10:00) - to efekt współpracy z najmłodszą córką Marii Skłodowskiej-Curie. Ewa Curie zrekonstruowała trasy codziennych wędrówek mamy po Starym i Nowym Mieście. 

W programie Urodzin Starówki znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze warsztatowym od nauki czerpania papieru przez plenery rysunkowe po zajęcia z tworzenia makiet miast i odlewów kamienic.

Urodziny Starówki - moc spacerów i odkrywania tajemnic

Organizatorzy urodzin Starówki głośno stawiają pytania o życie w odbudowanym Starym Mieście, o podwórkowe zabawy najmłodszych, o miejsca spotkań, robienia zakupów i życie w starych-nowoczesnych kamienicach. 

  • Uczestnicy spaceru z prof. Błażejem Brzostkiem – historykiem i znawcą powojennej Warszawy (18.07, 18:00) - poznają sekrety codzienności lat 50., poczują klimat kawiarni, pierwszych galerii, w końcu wczują się w jazz, który rozbrzmiewał z podwórek i piwnic.
  • Stare Miasto można będzie zwiedzać też Szlakiem piosenki warszawskiej (19.07, 18:00). Zaopatrzeni w specjalnie przygotowane śpiewniki razem z muzykami Ferajny Jastrzębskiego damy się ponieść najsłynniejszym szlagierom.
  • Jazzowa potańcówka z Młynarskim, Namysłowskim i orkiestrą Melodia i Rytm to atrakcja sobotniego popołudnia (19.07, godz. 17:00).

  • Warto też wypatrywać Kataryniarza Jana w stroju z epoki, który przeniesie nas w czasie, sięgając do przedwojennego repertuaru warszawskich kabaretów, rewii i kina.
  • Urodziny Starówki to doskonała okazja, aby spojrzeć na nią na nowo. Agnieszka Noworyta poprowadzi spacer po Starym Mieście, pokazując, jak odczytywać detale, zdobienia i symbole obecne na fasadach kamienic (19.07, 14:30)
  • Aleksandra Sołtan i Krzysztof Zwierz oprowadzą po znanych i mniej oczywistych zakątkach Starego i Nowego Miasta, zwracając uwagę na miejskie rytuały, detale i historie, które zwykle umykają spojrzeniu (19.07, 15:30).
  • Ciekawie zapowiada się spacer po Starym Mieście w języku hiszpańskim (19.07, 15:00) czy spacery ormiańskim szlakiem po Starym i Nowym Mieście (18.07,19.07, 17:00–20:00).

Zobacz także:

Propozycja aktywnego spędzenia czasu na Starówce to również gra miejska Odkrywcy Odbudowanej Warszawy. Przygoda może rozpocząć się w dowolnym miejscu i czasie - od 28 czerwca do 31 sierpnia. Wystarczy pobrać odpowiednie karty, które pozwolą poznawać szczegóły odbudowy miasta oraz odkrywać współczesną ofertę kulturalną Starówki.

Zaplanowano także plenerowy spektakl dla dzieci, potańcówka z orkiestrą Jana Młynarskiego czy silent disco pod gwiazdami.

Silent disco na Starówce - zagrają Krims, Sosia i Basia Popiołek

W piątkowy wieczór Staromiejski Rynek zamieni się w roztańczony cichy parkiet. Trzech DJ-ów - Krims, Sosia i Basia Popiołek - przygrywając i bawiąc się za DJ-kami, zapewni nam różnorodne brzmienia, a uczestnicy będą wybierać swoją muzykę do tańca poprzez bezprzewodowe słuchawki.

Zobacz także:

72. Urodziny Starówki odbędą się 18 i 19 lipca na warszawskim Starym Mieście. 

Historia odbudowy Starówki 

Warszawska starówka została doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. Plany jej odbudowy zaczęły powstawać jeszcze w konspiracji, w tajemnicy przed okupantem. Po wojnie ruszyły pełną parą. Tuż po wyzwoleniu do stolicy ruszyła grupa "Warszawa" pod kierownictwem Józefa Sigalina. Ich zadaniem była dokumentacja i oszacowanie zniszczeń. Samą odbudowę powierzono Wydziałowi Architektury Zabytkowej BOS-u, kierowany przez Jana Zachwatowicza. Lata 1945-47 to walka z gruzem. Przyjmuje się, że prace budowlane ruszyły 1 września 1947 roku. Zakończenie pierwszego etapu odbudowy nastąpiło w 1953 roku i tę datę przyjęto wyznaczając 2025 rok na 72. urodziny Starówki. 

Odbudowę zamknął ostatecznie Zamek Królewski, odtworzony w latach 1971-1984. W 1980 roku historyczne centrum starej Warszawy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

***

pj

Czytaj także

Zwiedzanie Mazowsza. Z miejską apką przez Warszawę i 21 gmin

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 13:29
Warsawpolis Guide to aplikacja stworzona przez miasto stołeczne Warszawa i 21 partnerskich gmin Mazowsza. Program zaprasza do poznania stolicy i okolicznych miast i miasteczek. Są tu też elementy wirtualnej rzeczywistości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doświadczać, nie zwiedzać - jak zmienia się świat turystyki?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 19:42
Turystyka to dynamicznie zmieniają się branża. Wiele czynników wpływa na styl podróżowania turystów na świecie. W "Świecie 4.0" przeanalizowaliśmy, jak technologia oraz rosnąca świadomość ekologiczna wpływają na wybory podróżujących w Europie i poza nią. Jakie zmiany czekają turystykę w 2025 roku?
rozwiń zwiń