Książka Porczyńskiej opisuje trudne relacje między ludźmi we wspólnym świecie, nieumiejętność podejmowania tematów takich, jak seks, miłość, związek. Wszystkie te tematy zawarła w 29 opowiadaniach, na swoje 29 urodziny.
- Wydaje mi się, że opowiadania umiem pisać - mówi Agata Porczyńska.- Uwielbiam tradycję opowiadań w kulturze polskiej, która jak mi się wydaje jest domeną mężczyzn. Krótkie formy są jak krótkie romanse - dodaje.
Z pisarką rozmawiamy o zanikającej i ewoluującej w bliżej nieokreślonym kierunku zdolności porozumiewania się z innymi i rozumienia innych. Dlaczego coraz częściej nie rozmawiamy, tylko wymieniamy informacje, a dotyczy to wszystkich dziedzin życia?
- Gdy postawiłam ostatnia kropkę to zdałam sobie sprawę, że te wszystkie opowiadania są o braku porozumienia - mówi autorka.
Warto zwrócić również uwagę na język tych opowiadań. Styl Agaty Porczyńskiej jest cierpki i ostry. Dla autorki ważne jest by czuć postać.
Kim są główni bohaterowie opowiadań Porczyńskiej, co ma wspólnego literatura z aktorstwem dowiesz się z załączonej audycji "Kontrkultura".
Zapraszamy również do wysłuchania innych załączonych materiałów z audycji. Już w lutym na ekrany kin trafi "Swing" w reżyserii Abelarda Gizy, znanego z kabaretu LIMO, to nietypowa komedia, pełnometrażowa produkcja filmowa.
W "Kontrkulturze" rozmawialiśmy również o połączeniu inżynierii genetycznej i sztuki. Specjalistą od tego tematu jest m.in. Dmitrij Bulatov z Narodowego Centrum Sztuki Nowoczesnej w Kaliningradzie.
(pj)