Dwanaście filmów - pełno i krótkometrażowych, fabularnych i dokumentalnych - zawita w ciągu najbliższych trzech miesięcy do dziewięciu polskich miast. Tym samym będzie to największy jak do tej pory przegląd nowego portugalskiego kina w Polsce prezentujący jego najlepsze produkcje.
- Tytuły, które znalazły się w programie przeglądu zmieniają wyobrażenie o portugalskiej kinematografii - mówi José Carlos Dias z Instytutu Camõesa. - Przez długie lata twórczość naszych filmowców kojarzona była głównie z nurtem kina autorskiego, które opowiada samo o sobie. Tymczasem wyselekcjonowane przez nas obrazy są dużo bliżej prawdziwego życia i dzięki temu pozwalają lepiej zrozumieć, co dzieje się dziś w Portugalii.
Celem projektu "Kino.PT" jest także ukazanie świeżości i różnorodności współczesnego kina portugalskiego oraz zapoznanie polskiego widza z nowymi twórcami: już zdobywającymi spory rozgłos i uznanie, jak Miguel Gomes, Sérgio Tréfaut czy Gonçalo Tocha, ale i twórcami do tej pory mniej znanymi, jak Salome Lamas czy Regina Pessoa.
- Tematyka poruszana w portugalskich filmach odbiega od tego, czym zajmują się polscy filmowcy - tłumaczy Dorota Kwinta. - Wynika to i z historii i z geograficznego położenia. Portugalia to kraj z przeszłością kolonialną, w którym mieszka dużo imigrantów. Nic więc dziwnego, że tamtejsi twórcy mocno eksploatują te motywy.
W trakcie przeglądu pokazywany będzie m. in. nagrodzony w Berlinie obraz "Tabu", okrzyknięty największym sukcesem portugalskiego kina ostatnich lat oraz "Film niepokoju" o nieskończonej i pełnej pułapek książce – "Księdze niepokoju" Fernanda Pessoi.
"Kino.PT" zawita do Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Nowego Sącza, Poznania, Szamotuł, Wrocławia oraz Warszawy. Organizatorem przeglądu jest Instytut Camõesa w Polsce, a patronem medialnym Czwórka.
kul