Skandynawia - ojczyzna kryminałów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 12:00
- To nasza tradycja literacka - podkreśla Mari Jungstedt, znana szwedzka dziennikarka i pisarka, która przyjechała z wizytą do Polski.
Audio

Mari Jungstedt napisała serię kryminałów, której początkiem była powieść "Niewidzialny" z 2003 roku. Głównym bohaterem już siedmiu jej książek jest inspektor Anders Knutas.

- Już od dziecka marzyłam, by pisać książki. Zawsze bardzo dużo czytałam. Kiedy dostałam się na studia dziennikarskie, byłam pewna, że moja przyszłość będzie związana z dziennikarstwem, ale z tym pisanym. Zaraz po ukończeniu studiów dostałam jednak pracę w telewizji – mówi. – Któregoś dnia postanowiłam zrealizować swoje marzenie. Zaczęłam pisać pierwszą powieść. To było jak przyciśnięcie czarodziejskiego guzika. Słowa zaczęły płynąć same.

Autorka mówi o swoich książkach, że nie są kryminałami, a dramatami psychologicznymi. – Rzeczywiście bardzo dużo dowiadujemy się o bohaterach, a konstrukcja powieści jest nietypowa. W ostatniej książce "Podwójna cisza", o tym, że ktoś zginął, dowiadujemy się w okolicy setnej strony - podkreśla reporterka Czwórki Olga Mickiewicz.

- Fenomen szwedzkich kryminałów bierze się z naszych tradycji literackich. W latach 60. dużą popularność zdobyły kryminały, w których autorzy sporo miejsca poświęcali na krytykę społeczną. Ta krytyka stała się charakterystycznym elementem szwedzkich kryminałów – podkreśla pisarka.

Więcej o książkach Marii Jungstedt dowiedzieć się można słuchając dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

"Na Joannę Chmielewską przy pracy patrzyło się z przyjemnością"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 18:00
- Zdarzyło mi się w życiu przez 13 lat być pełnomocnikiem Joanny Chmielewskiej. Wspominam ten czas z dużym sentymentem. A anegdot przy tym, że ho, ho! - mówił w 2011 roku na antenie Jedynki Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandynawskie fascynacje

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 14:50
Gdyby nie inspektor Palu, którego stworzył Mika Waltari, być może nie byłoby Kurta Wallandera i innych postaci słynnych detektywów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Fryczkowska: Dla odmiany postanowiłam napisać kryminał

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 12:13
– Uwielbiam wymyślać bohaterów i stawiać ich w trudnych sytuacjach, a śledztwo nie jest łatwą sytuacją – przyznaje Anna Fryczkowska, autorka kryminału "Kobieta bez twarzy", który właśnie trafił na sklepowe półki.
rozwiń zwiń