Chińczyk Ding Liren szachowym mistrzem świata

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 15:20
Liren został pierwszym mistrzem świata z Chin, wygrywając ze startującym pod neutralną flagą FIDE Rosjaninem Janem Niepomniaszczim.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Hutsuliak Dmytro

Chińczyk Ding Liren został 17. w historii mistrzem świata w szachach, wygrywając w niedzielę w Astanie, ze startującym pod flagą FIDE Rosjaninem Janem Niepomniaszczim 2,5:1,5 po dogrywce finałowy mecz o tytuł. W regulaminowych 14 partiach rywalizacja zakończyła się remisem 7:7.
W podstawowej części meczu obydwaj arcymistrzowie wygrali po trzy partie, a osiem pojedynków zakończyło się remisem.
W dogrywkach trzy pierwsze partie w szachach szybkich (25 minut na partię plus 10 sekund dodawane po każdym ruchu) zakończyły się remisami. Czwarta przyniosła nieoczekiwane zwycięstwo grającemu czarnymi Chińczykowi po 68 posunięciach. Cała niedzielna rywalizacja trwała cztery godziny i 13 minut.
Pula nagród wynosiła dwa miliony euro. Zwycięzca otrzyma 55 procent tej kwoty, pokonany - 45.

***

Darek Fiuk

W pierwszym meczu hokejowych mistrzostw świata Dywizji 1A Polacy pokonali 7:0 Litwinów.

Udany początek sezonu aktualnego żużlowego mistrza świata Bartosza Zmarzlika.

Meksykanin odniósł swoje szóste zwycięstwo w karierze.