Ostatnia aktualizacja: 01.07.2023 12:01
W peletonie dwóch Polaków - Rafał Majka i Michał Kwiatkowski.
Tour de France
Tour de FranceFoto: STEPHANE MAHE / Reuters / Forum

W sobotę w Bilbao rozpoczyna się 110. wyścig kolarski Tour de France. Na starcie 176 kolarzy, a wśród nich dwóch Polaków - Rafał Majka i Michał Kwiatkowski.
Za faworytów uważani są Słoweniec Tadej Pogacar oraz zwycięzcę Duńczyk Jonas Vingegaard.

Wyścig rozpoczyna się dokładnie w 120. rocznicę startu pierwszej "Wielkiej Pętli". Cała trasa liczy 3404 km i prowadzi przez pięć pasm górskich we Francji. Zaplanowano siedem górskich etapów i tylko jedną czasówkę.
Wyścig zakończy się 23 lipca tradycyjnie na Polach Elizejskich w Paryżu.

Więcej informacji - także ze sportowych aren Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 - w dźwiękowej wersji Sportowego Weekendu.

03:44 Sportowy weekend - 1 lipca 2023.mp3 Sportowy weekend - 1 lipca 2023

A pierwszy etap wygrał Brytyjczyk Adam Yates, z ekipy UAE Team Emirates. Drugi, ze stratą 4 sekund, finiszował jego brat bliźniak Simon Yates, który broni barw zespołu Jayco-AlUla.
Rafał Majka (UAE Team Emirates) zajął 41. miejsce, a Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) był 74.

***

Dziewiąta wygrana Polek w jedenastym meczu Ligi Narodów.

Kłopoty zdrowotne powodem rezygnacji Igi Świątek z walki o finał.

O trzy brązowe krążki powiększyła się kolekcja medalowa reprezentantów Polski w Igrzyskach Europejskich.