70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 08:00
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Czwórka przygotowała specjalne audycje, poświęcone jednemu z najważniejszych zrywów narodowych w historii naszego kraju.
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść w drodze z Woli do Śródmieścia
Godzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do ŚródmieściaFoto: (fot. Wikimedia Commons)

Już w czwartek, 31 lipca, w programie "4 do 4” (godz. 13.00-16.00) odbyła się dyskusja z udziałem słuchaczy o tym, jak dziś mówić o historii i jak zachować równowagę między atrakcyjnym przekazem, a historyczną, często kontrowersyjną i okrutną, prawdą. Gośćmi audycji byli: Tomasz Łubieński - pisarz, historyk oraz Michał Szukała z Muzeum Historii Polski.

Posłuchaj Powstanie Warszawskie jest dziś infantylizowane <<<

1 sierpnia, dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w specjalnym wydaniu "W cztery oczy" (godz. 9.00-11.00) dziennikarze Czwórki przybliżali słuchaczom sylwetki powstańców, którzy nie urodzili się w Warszawie, nawet w niej nie mieszkali, a brali udział w walkach. W dwugodzinnej audycji znalazło się dziesięć felietonów, z których każdy poświęcony był innemu, niewarszawskiemu powstańcowi, batalionowi czy pułkowi. Nie zabrakło również dźwięków pochodzących z Archiwum Polskiego Radia i Muzeum Powstania Warszawskiego. Nieco później, w drugiej godzinie audycji "4 do 4” (godz. 14.00-14.40) zaprezentowany zostanie w Czworce powstańczy znaczek Poczty Polskiej. A w "Czwartym Wymiarze" (godz. 16.00-19.00) słuchacze dowiedzą się, jak stworzono efekty specjalne do filmu Jana Komasy "Powstanie Warszawskie". Ponadto w programie test gry "Mali powstańcy", która jest próbą przeniesienia na planszę Harcerskiej Poczty Polowej, działającej w czasie Powstania.

2 sierpnia w sobotniej "Konturówce” (godz. 14.00-16.00) dziennikarze Czwórki przyjrzą się roli powstańczych kobiet - sanitariuszek, kucharek, łączniczek, snajperek i minerek. Czwórkowe studio odwiedzą: Paulina Przybysz, wokalistka i kompozytorka, która wzięła udział w projekcie Darka Malejonka - "Morowe panny”, i Weronika Grzebalska, autorka książki "Płeć Powstania Warszawskiego", twórczyni słowa "powstanka". Mowa będzie także o strojach kobiet w tamtym okresie, a wolontariuszki z Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedzą o pracy i ich relacjach z powstańcami. W audycji również specjalny przegląd prasy kobiecej z 1944 roku.

Łączniczki
Łączniczki Zgrupowania Radosław źr. Wikipedia/domena publiczna

/

3 sierpnia w niedzielnej audycji  "Co Was kręci" (godz. 10.00-12.00) będzie można wysłuchać rozmów z powstańcami, poznać legendy, mity i fakty związane z Powstaniem, a w studiu pojawią się przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.

Natomiast 4 sierpnia, w cyklu "Ale Historia" (godz. 15.00-15.40), zagoszczą prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego, Łukasz Orbitowski - autor książki "Widma" oraz Marcin Ciszewski - autor powieści "www.1944.waw.pl" porozmawiają o tym, co by było, gdyby Polacy zwyciężyli w Powstaniu Warszawskim.

czwórka/pj/kd

Czytaj także

Powstanie Warszawskie - film jakiego jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 14:00
Wspaniały dokument, wstrząsająca autentyczność, wielkie wzruszenie. Wczoraj odbył się oficjalny pokaz "Powstania Warszawskiego" - pierwszej w historii kina fabuły zmontowanej z materiałów dokumentalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczyny z Powstania" nikogo nie pozostawią obojętnym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 11:00
Wśród wielu książek, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, ta jest wyjątkowa. "Dziewczyny z Powstania" pomagają poznać historię z perspektywy kobiet w nim uczestniczących. - To ukazanie kwestii przyziemnych, a nie polityki, czy aspektów militarnych. Bo przecież w trakcie powstania toczyło się normalne życie w nienormalnych warunkach - mówi pisarka Anna Herbich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiecy szyk i elegancja w czasie Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 16:00
Dziewczyny poszły walczyć w Powstaniu Warszawskim tak, jak stały. W sukienkach i sandałach. Nie spodziewały się, że zamiast 3 dni, będą stawiać czoła wrogowi aż 63!
rozwiń zwiń