Dzień Otwarty w Polskim Radiu odbył się w dwóch warszawskich siedzibach: przy Al. Niepodległości 77/85 oraz w Programie 3 przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7. Naszych gości czekały wyjątkowe atrakcje.
Poniżej przypominamy szczegółowy program imprezy. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z Dnia Otwartego.
Program 1 zaprasza m.in. na spotkanie z Janem Zagozdą, który zaprezentuje stare urządzenia radiowe, nagrania oraz publikacje płytowe. Dziennikarka "Lata z radiem" Agata Kasprolewicz opowie o montażu radiowym, a każdy słuchacz będzie mógł zrobić własne nagranie. Odwiedzający będą mieli okazję zwiedzić studio emisyjne, podejrzeć, jak prowadzi się audycję, a nawet wziąć w niej udział. Redaktor Anna Lisiecka przypomni dawne techniki montażu radiowego. Na plazmowym ekranie będzie można zobaczyć możliwości montażu cyfrowego, a także przyjrzeć się, jak powstają jingle. Na radiowym parkingu, w namiocie Jedynki gospodarzami będą radiowe najbardziej znane głosy Jedynki: m.in. Krzysztof Grzesiowski, Adam Rozlach, Andrzej Matul, Maria Szabłowska, Dorota Truszczak, Paweł Sztompke, Roman Czejarek, Zygmunt Chajzer, Marta Kielczyk, Agnieszka Kunikowska, Zbigniew Krajewski i wielu innych.
Program 2 o godzinie 12.00 zaprasza na godzinny koncert muzyki folkowej w wykonaniu "Wołosi i Lasoniowie". Transmisji tego koncertu będzie można słuchać równocześnie na antenie Dwójki. Między godz. 14.00 a 15.00 słuchacze spotkają się z wielokrotnie nagradzanym dyrygentem Łukaszem Borowiczem i muzykami Polskiej Orkiestry Radiowej, a na godz. 16.00 specjalnie dla Dwójkowych melomanów zaplanowano koncert w ich wykonaniu. Od godz. 16.00 Hanna Maria Giza zaprasza słuchaczy do udziału w dwugodzinnej audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Program 3 zaprasza na wycieczkę po radiu na słynną Myśliwiecką 3/5/7, gdzie już w hallu głównego budynku zwiedzających przywitają Henryk Sytner i Krzysztof Łoniewski, dziennikarze sportowi Programu 3. Wszyscy chętni będą mieli możliwość zadeklarowania udziału we wspólnym treningu w ramach trójkowej akcji „Biegam bo lubię”. W Studiu M-5 słuchacze zobaczą w jaki sposób nagrywa się audycję, a także będą mieli okazję nagrania własnego głosu. W Studiu M-4 dla fanów Trójki zostaną zaprezentowane zdjęcia oraz gadżety Programu 3, a także pokaz montażu wielościeżkowego. Ponadto będzie można z bliska zobaczyć, jak się miksuje muzykę, zwiedzić słynne studio koncertowe im. Agnieszki Osieckiej, studio emisyjne, a także newsroom.
Program 4 będzie nadawał ze specjalnego plenerowego studia na parkingu przed gmachem Polskiego Radia przy Al. Niepodległości w Warszawie. Słuchacze będą się mogli na własne oczy przekonać, jak powstaje "Hyde Park", "Dancehall Masakra", "S4" i "Europejski Kalendarz Kulturalny". Ponadto namalujemy radiowe graffiti, nie zabraknie konkursów, a każdy nasz gość będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z "Czwórką".
Słuchaczom zainteresowanym odwiedzeniem radiowej Trójki przypominamy, że w związku z Ceremonią Otwarcia V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie, w dniu 18 września br. zamknięta dla ruchu kołowego będzie ulica Myśliwiecka na odcinku od ul. Łazienkowskiej do ul. Szwoleżerów. Do budynku Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 nie będzie możliwy także dojazd od strony ronda Sedlaczka, ul. Łazienkowskiej, Górnośląskiej i Rozbrat. Gościom Dnia Otwartego proponujemy pozostawienie samochodów na dodatkowo wyznaczonych parkingach.
Program 4 zorganizuje pokaz radiowego graffiti – czterej streetartowcy otrzymają zadanie pomalowania płyt ustawionych na parkingu przed budynkiem Polskiego Radia. Ponadto słuchacze będą mogli zobaczyć radio "od kuchni", gdzie zostaną zaprezentowane techniki montażu z wykorzystaniem dużego ekranu plazmowego, a także sprzętu reporterskiego. Każdy z odwiedzających Czwórkę będzie miał możliwość przeprowadzenia sondy wśród przybyłych na imprezę Polskiego Radia, a także zrobić sobie zdjęcie z ulubionym dziennikarzem Programu 4.
Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza słuchaczy na wycieczkę do swojego Studia R-9, które usytuowane jest w podziemiach budynku Polskiego Radia. Dziennikarze opowiedzą o specyfice programu dla Zagranicy, przeprowadzą m.in. konkursy językowe, a także zaproponują słuchaczom nagranie pozdrowień dla rodziny i znajomych przebywających za granicą.
Informacyjna Agencja Radiowa zorganizuje wiele konkursów dla zwiedzających, w tym na temat wiedzy o IAR, a także na napisanie depeszy i nagranie jej swoim głosem. Ponadto wybrani losowo słuchacze będą mieli okazję spróbować swych sił i nagrać dziennik. Dziennikarze IAR pokażą funkcjonowanie newsroomu "od kuchni" oraz jak powstają materiały dziennikarskie i jak się je umieszcza w serwisie.
Portal polskieradio.pl przygotuje na Dni Otwarte specjalną stronę www, na której będzie umieszczona galeria gości radia. Każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie, które potem będzie można obejrzeć na stronie portalu polskieradio.pl. Specjalne stanowiska, na których będziemy robili zdjęcia i umieszczali je w internecie będą ustawione w Głównym Budynku Polskiego Radia przy Al. Niepodległości i w Trójce na Myśliwieckiej. Portal nagra także krótkie filmy z wypowiedziami słuchaczy na temat Polskiego Radia, które zamieszczone zostaną na Portalu. Będą także relacje ze wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Dni Otwartych Polskiego Radia.
Archiwum Polskiego Radia zaprezentuje m.in. scenariusze do znanych słuchowisk: "W Jezioranach" i "Matysiakowie" oraz przedstawi inne cymelia będące w posiadaniu Archiwum Akt oraz Biblioteki i Nutoteki – m.in. zdjęcia, rękopisy partytur i książki z XVIII i XIX wieku. Słuchacze będą także mogli zobaczyć stanowisko digitalizacji zbiorów, a także usłyszeć o zabezpieczaniu dziedzictwa narodowego w związku z nieuchronnymi zmianami technologicznymi i o wielkiej skali tego przedsięwzięcia (ok. 120 tys. plików cyfrowych i ok. 800 tys. taśm oraz płyt do cyfryzacji).
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Oprócz atrakcji przygotowanych na Dzień Otwarty przez Programy 1, 2, 3, 4 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a także Informacyjną Agencję Radiową, Portal polskieradio.pl i Archiwum Polskiego Radia , odwiedzający główną siedzibę Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 będą mogli również wziąć udział w specjalnej imprezie, zorganizowanej we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dziennikarze Polskiego Radia oraz eksperci KRBRD prezentować będą działania podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach i zapobiegania wypadkom. Informacyjna Agencja Radiowa pokaże zwiedzającym między innymi redakcję Radia Kierowców, a najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w imprezie edukacyjnej z zakresu wychowania komunikacyjnego pn. „Moje pierwsze prawo jazdy”. Dzieci w wieku do 4 do 8 lat będą mogły pluszowymi samochodami pokonać trasę między znakami drogowymi i sprawdzić swoją wiedzę z ich znajomości pod okiem instruktorów. Młodzi kierowcy poznają zasady właściwych zachowań na drodze, będą trenować zapinanie pasów, układać znaki drogowe zgodnie ze wzorem. Po pokonaniu placu manewrowego z przejściami dla pieszych, na których samodzielnie ustawią światła, i ze stacją benzynową, gdzie „zatankują” paliwo i poznają zasady właściwego zachowania, dzieci otrzymają swoje pierwsze w życiu małe prawo jazdy. Miasteczko drogowe o powierzchni ok. 100 m2 funkcjonować będzie w ciągu całego Dnia Otwartego, tj. od godziny 10.00 do 18.00, na parkingu przed główną siedzibą Polskiego Radia.