80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 15:40
1 sierpnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W Czwórce zapraszamy na spotkania, dyskusje, wspomnienia, refleksje oraz solidną porcję nastrojowej muzyki.
W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.
W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Foto: shutterstock/A. Aleksandravicius

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, jednego z najbardziej krwawych zrywów zbrojnych II wojny światowej. W Czwórce przez cały dzień nie zabraknie tematów związanych z pamięcią o tamtych dniach.


1 sierpnia na antenie Czwórki

W czwartek, 1 sierpnia (w godz. 10.00-12.00) zaprosimy na na audycję specjalną pt. "Poranna Rezydencja w Muzeum Powstania Warszawskiego", którą poprowadzi dyrektorka- redaktorka naczelna Czwórki Justyna Dżbik-Kluge. Tematem przewodnim programu będzie "historia, którą otrzymujemy w spadku od naszych krewnych - opowieść o powstańcach warszawskich głosami ich bliskich”. Porozmawiamy m.in. o tym jak rozumieć zjawisko dziedziczenia traumy? Jak przeszłość naszych przodków wpływa na nasze postrzeganie dzisiejszego świata? Czy z odziedziczonej traumy da się "wyleczyć"? Posłuchamy także muzyki, w której obecna jest historia powstania warszawskiego. Zaprosimy  na rozmowę z prof. Michałem Bilewiczem psychologiem społecznym, gośćmi  naszego plenerowego studia będą również potomkowie powstańców warszawskich - raper Bilon z Hemp Gru, Agnieszka Szydłowska - dyrektorka-redaktorka naczelna Trójki, Agnieszka Szulejewska i Julia Sielicka-Jastrzębska z Muzeum Powstania Warszawskiego.

W "Audycji słowno-muzycznej” (12.00-14.00) Bartek Koziczyński przypomni historię płytowej serii wydawniczej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tego dnia także, w audycji "Popołudniówa" (14.00-17.00) po godzinie 16.00 naszym gościem będzie Maria Paszyńska, autorka książki "Dziewczyny ze Słowaka". 


ZOBACZ TAKŻE Powstanie Warszawskie - serwis specjalny <<<

Wojenne seriale i rocznicowe refleksje

Popołudnie także upłynie nam pod hasłem wydarzeń rocznicowych. Punktualnie o godz. 17.00 zawyją syreny, a potem w audycji "Lato z kanapy" (17.00-19.00) porozmawiamy o serialach z wojną w tle, m.in. o "Władcach przestworzy” o amerykańskich lotnikach podczas II wojny światowej, który zdobył ogromną popularność i o ekranizacji książki ”Tatuażysta z Auschwitz”, który z kolei spotkał się z chłodnym przyjęciem. Sprawdzimy, co poszło nie tak. Także powiemy o polskich serialach wojennych takich jak "Czas honoru" czy "Tajemnica twierdzy szyfrów". Naszym gościem będzie Zuzanna Ratajczak, autorka bloga serialoza.

Po godzinie 18.00 porozmawiamy o tym, jak zmienić narrację w rozmowach o historii. Jak opowiadać młodym ludziom historie, żeby były ciekawe? Czy w rozmowach o polskiej historii nie mówi się zbyt mało o pozytywnych wydarzeniach z przeszłości? Czy nie powinniśmy kłaść większego nacisku na pozytywne wspomnienia, takie jak wygrane? Nad tym się wspólnie zastanowimy z naszym gościem, którym będzie  Michał A. Zieliński, scenarzysta filmu "Kos”.

W dalszej części audycji, po godzinie 18.30 pojawi się temat marketingu historycznego. Wiktoria Czarnecka powie, czy i jak można wykorzystywać historię do działań marketingowych.

Po godzinie 20.00 zaprosimy na audycję "Girls’Talk" z udziałem Justyny Dżbik-Kluge - dyrektorki Czwórki i autorki książki "Jacy byli? Jacy Jesteśmy? Opowieść o pamięci, miłości, wartościach i rodzinie". Zastanowimy się jak wygląda powstanie warszawskie oczami mieszkańców innych miast w Polsce: czy dla osób pochodzących ze Śląska czy Pomorza to również tak ważne wydarzenie. Gościną Czwórki będzie także Arleta Zalewska, dziennikarka TVN , która wzięła udział w inicjatywie Muzeum Powstania Warszawskiego "Korzenie pamięci".

W audycji "Bez tabu", po po godzinie 21.00, naszymi gośćmi będą Agnieszka Cubała, autorka książki "Zwyczajni’ 44. Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim" oraz Zofia i Michał Głażewscy, rodzina harcerska, w której pamięć powstania i tradycje są przekazywany kolejnemu pokoleniu. 


***

mat. red./aw

Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Jak laser podbija świat i skąd znamy temperaturę gwiazd?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 19:50
26. Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 27 maja w godz. 11.00-20.00 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Na odwiedzających czeka moc atrakcji. Pracownicy Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego zdradzą odwiedzającym, jak działa laser i gdzie go używamy w codziennym życiu, wyjaśnią też, jak się mierzy temperaturę gwiazd. 
rozwiń zwiń