Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto? Poznaj kobiety nauki!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2025 08:40
11 lutego to Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce - Polek w tym gronie jest mnóstwo, choć nie zawsze o nich pamiętamy. Pytamy więc: "Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto?" i w cyklu, pod takim właśnie tytułem, spieszymy z odpowiedzią. Weronika Puszkar przybliży sylwetki pań, które dla nauki zrobiły wiele i zapisały się na kartach historii. 
Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto?
Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto?Foto: Polskie Radio

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce został ustanowiony rezolucją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 2015 roku. Jego celem jest uznanie kluczowej roli, jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w środowiskach naukowych i technologicznych. Święto jest okazją, by wesprzeć i docenić dostęp kobiet i dziewczyn do nauki, techniki, matematyki, ich kształcenia i badań naukowych na wszystkich szczeblach edukacji. 

Tymczasem spośród ogromnego grona naukowczyń wielu z nas bez zająknięcia wymienia jedynie Marię Skłodowską-Curie. Pytamy więc: "Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto?" 

Nie zostawiamy Was jednak bez odpowiedzi. Zaserwujemy je w "Poranku Czwórki" (7.00-10.00), "Popołudniówie" (14.00 -16.00), "Świecie 4.0" (16.00 - 18.00) i  "Stacji Kultura". Weronika Puszkar, dziennikarka Czwórki, m.in. autorka podcastu "O co chodzi z tą nauką?", przedstawi sylwetki kobiet badaczek, których nazwiska przepadły w odmętach historii - a warto, by wróciły. 

W gronie polskich naukowczyń, o których przypomnimy, są:

  • Magdalena Bendzisławska - pierwsza kobieta chirurg, która była znana z imienia i nazwiska w Polsce. Pierwsza cyruliczka - chirurg od lżejszych przypadków. Robiła maści, nastawiała złamania, goliła pacjentów. Przeprowadzała nieskomplikowane operacje. Uprawnienia nadał jej sam król, August II Mocny.
  • Stefania Horowitz - polska chemiczka, zajmowała się badaniem izotopów i radioaktywnością. Była na tyle odważna, że podważała osiągnięcia naukowe mężczyzn.
  • Hanna Hirszfeld - pediatrka, badała wady wrodzone i przyczyny poronień. Zajmowała się tym całkowicie charytatywnie. Pierwsza kobieta na ziemiach polskich, która była pediatrą.
  • Bronisława Dłuska - siostra Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety zawarły pakt, polegający na tym, że starsza z nich wyjechała studiować w Paryżu, podczas gdy młodsza, pracując jako guwernantka, wspierała ją finansowo. Ukończywszy studia, Bronisława miała odwzajemnić pomoc, zapraszając siostrę do Francji. Pierwsza kobieta ginekolog w Polsce.

Na Czwórkowy cykl "Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto?" we wtorek (11 lutego) zaprasza Weronika Puszkar. 

mat.pras./pj/kor

Czytaj także

Doktorka Tutorka. Po co inżynierowi kompetencje miękkie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 19:00
- Kompetencje miękkie są niezbędne i powinniśmy o nie dbać nie tylko na etapie studiów, ale dużo wcześniej - już w szkole podstawowej - przekonuje dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, czyli Doktorka Tutorka. - To coś, co procentuje i pozwala nam rozwinąć się w przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko Maria Skłodowska-Curie. Dziewczyny chodźcie do nauki!

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 14:08
Kobiety stanowią tylko 33 procent liczby nauczycieli akademickich w Polsce w naukach ścisłych i technicznych. Ambasadorki i mentorki programu "Dziewczyny do Nauki" chcą to zmienić. Przekonują, że w dziedzinach STEM jest miejsce dla kobiet. - Wsparcie innych dziewczyn jest tu bardzo ważne - mówi gościni Czwórki. 
rozwiń zwiń