Aleksander Hertz. Twórca polskiej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 13:20
W początkowym okresie polskie kino pozostawało w tyle za kinem światowym. Do czasu aż pojawił się Aleksander Hertz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

W 1909 roku Aleksander Hertz wraz ze współnikami otworzył w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 116 kino "Sfinks". Dwa lata później pod tą samą nazwą powstała najważniejsza wytwórnia filmowa tamtych czasów.

Dziś Aleksander Hertz jest postacią niemal zapomnianą, a to on kierował wytwórnią, był producentem, scenarzystą i reżyserem większości filmów. O tej pierwszej, dużej, polskiej wytwórni filmowej i o tym jak niełatwo było zaistnieć w branży kinowej opowiedzą w Izabela Żukowska i Faustyna Toeplitz-Cieślak.

***

Na audycję z cyklu "Klucz Kulturowy" w sobotę (26.01) od godz. 15.05 zaprasza Justyna Majchrzak.

kul/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka kino film polski
Czytaj także

Na wojnę do kina. "53 wojny" Ewy Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
19 października Ewa Bukowska otrzymała nagrodę Perspektywa im. Janusza Morgensterna dla najbardziej obiecującego reżysera. - Dużo większym wyzwaniem niż nakręcenie filmu byłaby dla mnie w tej chwili praca w aptece. Reżyserski debiut był dla mnie kwestią czasu - mówi aktorka, reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino Małgorzaty Szumowskiej. "Wymyka się prostej klasyfikacji"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:11
- Małgorzata Szumowska jest autorką bardzo europejską. Kiedy na ekranach pojawiły się "33 sceny z życia" w polskiej kinematografii dominowało kino moralnego niepokoju i pocieszne bajki o ludziach. Ona złamała ten schemat - mówił Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń