Słowo, od którego ekonomistom jeży się włos na głowie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 21:20
Stagflacja, czyli wysoka inflacja w połączeniu z niskim wzrostem PKB, to słowo, które przeraża ekonomistów.
Trzeba pamiętać oceniając tarczę inflacyjną, że choć pomoże to wiele zależy od decyzji FED, innych banków centralnych oraz naszej RPP. Ale to perspektywa nawet dwóch lat.
Trzeba pamiętać oceniając tarczę inflacyjną, że choć pomoże to wiele zależy od decyzji FED, innych banków centralnych oraz naszej RPP. Ale to perspektywa nawet dwóch lat.Foto: shutterstock/VideoFlow

Mieszkańcy Europy, którzy już zmagają się z rosnącymi kosztami życia, muszą teraz stawić czoła jeszcze większemu wyzwaniu - związanemu z wojną na Ukrainie gwałtownemu wzrostowi cen paliw i żywności mogącemu wpłynąć na osłabienie kruchego ożywienia gospodarczego. Wszystko to sprawia, że pojawia się widmo "stagflacji", czyli połączenia inflacji i spowolnienia gospodarczego, które powszechnie kojarzy się z wczesnymi latami 70. ubiegłego wieku i z którym tak trudno poradzić sobie bankom centralnym i rządom.

Po wybuchu wojny na Ukrainie mamy do czynienia ze wzrostem cen pszenicy na światowych rynkach, w górę poszły soja i kukurydza, drożeją nawozy sztuczne i pasze. - Od ponad pół roku jesteśmy świadkami podwyżek cen żywności, więc trochę przyzwyczailiśmy się do inflacji w tym sektorze, a wojna spowodowała, że postępuje ona dalej. Dotychczasowe analizy pokazują, że te najwyższe ceny pojawią się w okolicach końca kwietnia, maja i czerwca - tłumaczył w Czwórce Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. - A najgorsze ciągle jeszcze przed nami. Obecnie - w skali miesiąca - mamy do czynienia z 3-, 4-procentową inflacją konsumencką i na razie nic nie wskazuje na to, żebyśmy od tego trendu mieli odejść. Konsumentów czekają bardzo trudne czasy. Najszybciej drożejącymi składnikami są oleje roślinne, co będzie mieć przełożenie m.in. na cenę majonezu. Coraz więcej płacimy za mięso drobiowe, które jest podstawą wyżywienia Polaków, oraz za jaja.

Posłuchaj także:

Czy i kiedy stagflacja nas dotknie o czy powinniśmy się bać? Jak bardzo to trudny dla gospodarki i naszych kieszeni proces i na czym głównie polega? Kiedy może zawitać nad Wisłę? Naszym gościem będzie Przemysław Kwiecień z XTB.

***

Na "Dajesz radę" - w czwartek (07.04) o godz. 14.05 - zaprasza Mateusz Kulik.

kul

Czytaj także

Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 17:00
Jeśli inwestować zgromadzoną gotówkę - to kiedy i w co? Czy jeśli boimy się ryzyka, to nie pozostaje nam nic innego, jak obserwować straty? Okazuje się, że są aktywa i dla ryzykantów, i tych, którzy wolą spokojniejsze inwestycje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologia w ekonomii - jak zmieniać nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 16:45
Podwyższenie stóp procentowych oznacza wyższe kredyty. Rosną też ceny w sklepach. Dla wielu z nas może to oznaczać, że trzeba będzie nieco zweryfikować swoje finanse i wydatki. Jednak jak się do tego zabrać? Tu mogą pomóc elementy ekonomii behawioralnej.
rozwiń zwiń