Zimowe dokarmianie zwierząt w miastach. Robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 11:43
Dokarmianie niektórych zwierząt jest uzasadnione tylko podczas mroźnych i śnieżnych zim. Innym nie należy pomagać nawet w duże mrozy.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne Foto: shutterstock/Artush

Karmić należy odpowiednio i dobrym pokarmem, warto więc zapamiętać kilka reguł, które pomogą nam pomagać braciom mniejszym, jednocześnie nie robiąc im krzywdy. Niektóre zwierzaki, jak jeże dokarmiać należy wieczorem, kiedy są aktywne. Nie dokarmiamy dzików i lisów, ponieważ środowisko dostarcza im naturalny pokarm. Dokarmiane zbliżają się do miejsc przebywania ludzi, co może powodować szkody i zagrożenie. Nie należy także oswajać dzikich kotów. Nie są one przyzwyczajone do stałego kontaktu z człowiekiem, dlatego dokarmianie ich nie udomowi, jednak pomoże im przetrwać. 

Późna jesień, za pasem zima oznaczają także coraz mniej jedzenia w przyrodzie dla ptaków. Kiedy spadają temperatury, zaczynamy myśleć więc o ich dokarmianiu. - Ptaki przyzwyczajają się do tego, że w karmnikach są ziarna i po prostu liczą na nas zimą - tłumaczył w rozmowie z Czwórką przyrodnik Jacek Karczewski.  - Wyobraźmy sobie, że jesteśmy szczygłem, żyjącym na obrzeżach miasta i poszukującym tam pokarmu, czyli nasion ziół, np. ostów. Nagle, w związku z obecnością człowieka, w naszym dotychczasowym sadzie nie ma już niczego, co moglibyśmy zjeść. Zamiast roślinności pojawił się beton i trawnik spryskany chemią, kolorowe krasnale w ogródkach - tłumaczył ekspert.

O mądrym, zimowym pomaganiu zwierzakom porozmawiamy w audycji "Dajesz radę - Kacper i jego zwierzaki".

***

Na audycję Dajesz radę zapraszamy w poniedziałek (12.12) po godz. 14.05. Program poprowadzi jak co tydzień Kacper Kowalczyk.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie zwierzęta
Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń