Zdrowe i czyste rzeki. Dlaczego są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 10:42
Takie kampanie i akcje społeczne, jak "Mniej plastiku", albo "Czysta rzeka" mają zwiększyć świadomość ekologiczną Polaków. Dlaczego rzeki są tak ważne dla zdrowia i życia ludzi?
Polska strona Odry.
Polska strona Odry.Foto: Fotokon/ Shuttrerstock

Susze i niskie plony lub ulewy i lokalne podtopienia, potem brak wody w kranie i prądu, a także zakaz kąpieli w polskich wodach ze względu na zanieczyszczenia - mocno odczuwamy skutki zmiany klimatu, jednak wiemy, że zdrowe, naturalne rzeki mogą nas uratować przed katastrofą ekologiczną.

- Na szczęście z roku na rok coraz lepiej rozumiemy, że ekologia jest ważna - mówił działacz Kamil Dobrowolski, który dba o czystość rzek w całej Polsce. - Najsmutniejsze jest to, że nie wszyscy, którzy spędzają czas nad rzeką, pozostawiają po sobie tylko dobre wspomnienia - Papierki, plastry, szczotki do włosów, pędzle, okulary czy butelki to nie jedyne "okazy" pływające w polskich rzekach. Od starych samochodów, przez części przemysłowe, gruz, a nawet stare lodówki, aż po zużyte opony - wyliczał. 

Sprawdź także:

W każdej minucie do mórz i oceanów trafia wywrotka plastiku - 25 ton. Te ilości są ogromne, zwłaszcza że potem ten plastik nie znika, ale zamienia się w mikroplastik, a my znajdujemy go w wodzie pitnej i jedzeniu. Jest nie tylko w wodach rzek i mórz, ale także w powietrzu.

Rzeki w naturalnej postaci, z jednej strony zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i inne surowce pochodzenia roślinnego - np. drewno. Ale z drugiej strony pomagają łagodzić skutki zmiany klimatu - przeciwdziałają powstawaniu susz i powodzi oraz wspierają samooczyszczanie się wody. Dodatkowo naturalne rzeki pełnią też funkcje kulturowe. 

Gościem Czwórki będzie Katarzyna Czupryniak, WWF Polska.

Posłuchaj także:

***

Na audycję Ratujemy świat zapraszamy w piątek (17.03) po godz. 15.00. Program poprowadzi Oliwia Krettek.

kd


Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń