Kreator smaku - jak powstają najlepsze przepisy kulinarne?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 10:30
Szef kuchni  jest artystą, powinien być też dobrym rzemieślnikiem, a czasami nawet żołnierzem. Tym razem sprawdzimy gdzie, kto i jak wymyśla najlepsze kulinarne przepisy. 
Dziś kucharz to coś więcej niż rzemieślnik. Żeby być dobrym w tym fachu, trzeba mieć wyobraźnię i odwagę, by z niej korzystać. (zdj. ilustracyjne)
Dziś kucharz to coś więcej niż "rzemieślnik". Żeby być dobrym w tym fachu, trzeba mieć wyobraźnię i odwagę, by z niej korzystać. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/xavier gallego morell

Rola szefa kuchni zmieniała się przez lata. Od zwykłego kucharza do roli artysty. Kiedyś, aby stać się szefem kuchni trzeba było skończyć technikum gastronomiczne, dziś są to zagraniczne staże w najlepszych restauracjach na świecie albo… domowe eksperymenty. 

Jednym z najsłynniejszych kucharzy i smakoszy na świecie był Anthony Bourdain - człowiek, który "przejadł świat". Urodził się w Nowym Jorku w 1956 roku. Jego mama była redaktorką w "New York Times", ojciec - producentem muzyki klasycznej. W drugiej połowie lat 70. kształcił się w Kulinarnej Szkole Amerykańskiej. Kariera Bourdaina nabrała rozpędu w 1999 roku. Wtedy magazyn "New Yorker" opublikował jego artykuł "Don't Eat Before Reading This" ("Nie jedz przed przeczytaniem tego"), który był początkiem drogi do wydanej rok później książki "Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly". - Bourdain pokazał ludziom kuchnię od kuchni i zrobił to zanim rozpoczął się "jedzeniowy boom" - opowiadała w Czwórce dziennikarka Małgorzata Minta. - Pokazał wszystkie grzeszki, jakich czasami dopuszczają się kucharze oraz niepisane prawidła, które znane są insiderom związanym z branżą restauracyjną. O tym, jak powstają najlepsze przepisy i jak je sprawdzić w praktyce porozmawiamy z Marcinem "Foodini" Wójcikiem.

Sprawdź też:


Po godz. 16.00 przeniesiemy się na wieś. - Polska wieś ma wiele twarzy i jest szalenie różnorodna! Reprezentuje różne style architektury i buduje z różnych materiałów, celebruje stare zwyczaje, posiada piękne i nierzadko unikatowe zabytki, często jest otoczona przez piękną przyrodę. Może być miejscem wyciszenia albo dużej aktywności, degustacji lokalnych potraw lub poznawania mniejszości etnicznych. Jest miejscem urodzenia i życia wielu słynnych osób - piszą w książce "Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem" Beata i Paweł Pomykalscy. Oni także pojawią się w naszym studiu.

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w sobotę (22.07) o godz. 15.00 zaprasza Marta Hoppe.

kul

Czytaj także

Jak gotować "łatwe rzeczy"? Agata Głowacka: w kuchni liczy się freestyle

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 14:10
- Nie lubię gotować według przepisów, skrupulatnie odważać, mierzyć i porcjować. W kuchni cenię "radosny freestyle". Podstawową zasadą jest to, by było smacznie, bo gotuje się po to, by się najeść. Ważne są składniki dobrej jakości - mówiła kulinarna instagramerka Agata Głowacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coocharz w sieci. Proste przepisy na smaczne dania

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 11:00
- W sieci nie brakuje kulinarnych treści i kanałów tworzonych przez kucharzy amatorów. Ja staram się trafiać do ludzi, którzy cenią sobie proste przepisy - opowiada Kuba Przeździecki, znany w sieci jako Coocharz. 
rozwiń zwiń