Warto obdarować w tym dniu bliskich i bliźnich czymś szczególnym – niech to będzie jedyny niepowtarzalny lek – krew, której nie można wyprodukować w laboratorium. Krew jest niezbędna do ratowania życia osób chorych, uczestników wypadków komunikacyjnych, a także do produkcji leków. Żeby oddać krew, nie trzeba znać jej grupy. Trzeba być zdrowym, wypoczętym, dobrze nawodnionym i po lekkim śniadaniu, a także mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport, może być również e-dowód. Szczegółowe informacje dla krwiodawców znajdują się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (w zakładce KRWIODAWCA). Podczas akcji będzie również możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca komórek macierzystych (dawca szpiku).
Polskie Radio ponownie włącza się w akcję krwiodawstwa. Do akcji zapraszamy słuchaczy!
PROCEDURA ODDANIA KRWI:
1. REJESTRACJA po przybyciu do punktu krwi wypełniamy kwestionariusz, konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.
2. WSTĘPNE BADANIA LABORATORYJNE badanie poziomu hemoglobiny / morfologia oraz pomiar temperatury ciała.
3. BADANIE LEKARSKIE ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiad lekarski, badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, kwalifikacja do oddania krwi pełnej lub innych składników krwi.
4. ODDANIE KRWI - DONACJA krew pełna - 450 ml krwi w czasie ok. 5-8 min.
Podczas donacji pobierane są również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy osoba oddająca krew nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka.
Badania te obejmują: test kiłowy, antygen, Hbs, DNA-HBS, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz HIV.
5. KRÓTKA REGENERACJA SIŁ po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu, celem regeneracji sił. Każdy dawca, opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal - 8 tabliczek czekolady.
6. NA PROŚBĘ DAWCY WYSTAWIANE JEST: zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole - w dniu oddania krwi.
KTO MOŻE ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ?
Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat, która:
- waży 50 kg lub więcej,
- temperatura jej ciała nie przekracza 37 C,
- ma tętno miarowe o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę,
- wartość ciśnienia tętniczego nie przekracza: 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego, 100 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego,
- nie ma powiększonych węzłów chłonnych,
- pozytywnie przejdzie wywiad i badanie lekarskie przed pobraniem krwi.
***
Do oddania krwi konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL (np.: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport).
W dniu 14 lutego Polskie Radio wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca" zachęca do wzięcia udziału w Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa
Serdecznie zapraszamy 14 lutego w godz. 10-15 przed siedzibę Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie. Będziemy na Was czekali razem z ekipą medyczną Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
mat. prasowe / rk
wmkor