2 maja przypada Dzień Flagi Państwowej. Dlatego już z samego rana Romuald Wójcik zapyta ekspertów o to, jak oficjalnie określone są barwy i proporcje polskiej flagi państwowej. "Biało-czerwona, czyli jaka?" to hasło, które zdominuje poniedziałkowy "Poranek" (w godz. 6.00-9.00).
A zaraz potem Patryk Kuniszewicz i autorzy audycji "W cztery oczy" (w godz. 9.00-11.00) spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie "Co w majowej trawie piszczy?". Poszukają inspiracji w świecie owadów i bezkręgowców, porozmawiają z zespołem Łąki Łan, Kabaretem Mumio, zajrzą do ZOO, a także zapytają Agatę Hącię o to, skąd w polszczyźnie wzięło się słowo "padalec". Poza tym w audycji nie zabraknie dźwiękowych rebusów.
Natomiast od godz. 13.00 w "Pod lupą" Justyna Dżbik zachęci do dyskusji o znaczeniu flagi w życiu współczesnych Polaków i Amerykanów. Będzie też mowa o flagach pirackich, plażowych, ogródkowych, firmowych i innych.
We wtorek, 3 maja, Romuald Wójcik zaprosi na "Królewski poranek" (w godz. 6.00-9.00) z Królem Stasiem, podczas którego przypomni mniej znane wydarzenia z okresu panowania tego monarchy, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności towarzyszących obradom Sejmu Czteroletniego i uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.
Tematem audycji "W cztery oczy" (w godz. 9.00-11.00) będzie rozwój polskiej genealogii, statystyka polskich nazwisk, poszukiwania polskich korzeni za granicą. Wśród zaproszonych gości znajdą się potomkowie posłów Sejmu Wielkiego.
Nieco później w audycji "Pod lupą" Justyna Dżbik przyjrzy się tematowi "Polak kontra historia" (w godz. 13.00-16.00). Dumni ze swojej historii Polacy miewają problemy ze znajomością historii najnowszej. Ponad dwustu przypadkowym osobom w wieku 20-50 lat, spotkanym na ulicach Warszawy, zadano po osiem prostych pytań zaczerpniętych z testów, które w minionych latach zdawali kończący gimnazjum uczniowie. Tylko co trzeci respondent udzielił poprawnych odpowiedzi, cztery osoby pomyliły się za to we wszystkich kwestiach. W sumie blisko 25 procent odpowiedzi było błędnych. Słuchacze i widzowie Czwórki będą mieli okazję poprawić ten wynik, a przy okazji wygrać nagrody w konkursie historycznym.
Natomiast na zakończenie dnia audycja "Na 4 ręce" (w godz. 23.00-1.00) upłynie pod hasłem "Rekonstrukcja 2011". Gościem Bogusi Marszalik będzie Bogusław Wołoszański, który opowie o wielkiej modzie na rekonstrukcje historyczne. Prawdziwymi zapaleńcami w tej dziedzinie są członkowie grup rekonstrukcyjnych mający ogromną wiedzę o umundurowaniu i uzbrojeniu oddziałów. Spędzają czas nie tylko na walkach, ale też na studiowaniu książek i źródeł historycznych. Taki sposób przekazywania wiedzy i zachęcania do nauki staje się coraz bardziej popularny, bo udowadnia, że nauka może być fascynującą przygodą.