Erasmus - przyszedł czas na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 14:40
Popularny program wymiany studentów Erasmus czeka w tym roku kilka zmian. Na czym będą one polegać?
Audio
  • Erasmus+. Czego możemy się spodziewać? (Czwórka/Europejski Lunch)
Erasmus - przyszedł czas na zmiany
Foto: Glow Images/East News

- Zmian nie należy się bać, pod warunkiem, że będzie się mieć oczy i uszy otwarte. Informacji należy szukać na swojej macierzystej uczelni. To pozwoli uniknąć nieporozumień - przekonuje Beata Skibińska, zastępca dyrektora programu Erasmus+. - Nasz program w latach od 2014 do 2020 roku zamierza wspierać bardzo różne inicjatywy związane z podniesieniem jakości edukacji, a osoba, która będzie chciała uczestniczyć w Erasmusie, zobowiązana będzie do załatwiania wszelkich formalności na swojej uczelni.

Decyzją polityków i państw członkowskich na początku tego roku Erasmus+ wchłonął istniejące jak dotąd samodzielnie programy, takie jak "Uczenie się przez całe życie" oraz "Młodzież w działaniu" i inicjatywy związane ze sportem. - Wszystko, to co było możliwe do realizacji, będzie kontynuowane - twierdzi gość "Europejskiego Lunchu". - Zmiejszy się natomiast stopień biurokracji, ujednoliciliśmy bowiem nasze formularze oraz wnioski. Dzięki temu łatwiej się w tym wszystkim zorientować.

Łatwiej będzie też ubiegać się o dotacje, bo Parlament Europejski zwiększył budżet na programy edukacyjne o 40 procent. - To, czy zwiększenie środków będzie miało bezpośredni wpływ na wysokość indywidualnych stypendiów, przekonamy się w najbliższych tygodniach, ponieważ jeszcze nie zapadły decyzje dotyczące tych stawek - tłumaczy wiceszefowa Erasmusa+. - Jak tylko to się stanie, opublikujemy informacje na naszej stronie i wtedy wszystko stanie się jasne. Ale na pewno ta stawka nie będzie niższa niż dotychczasowa.

Dlaczego warto postarać się o zagraniczne stypendium?

Beata Skibińska nie ma wątpliwości, że każde doświadczenie międzynarodowe wzbogaca nasze CV. - Erasmus+ to także okazja, żeby sprawdzić, czy poradzimy sobie na innych rynkach pracy, a nie tylko w Polsce. Dla wielu uczestników naszego programu zagraniczne stypendium zakończyło się etatem w międzynarodowej firmie. I dało szansę na europejską karierę.

(kul/ac)

Czytaj także

Wyjedź na studia do USA

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 16:00
Marzysz o tym, żeby studiować za Oceanem? Jak się okazuję, nie potrzeba wcale wiele, aby to zrealizować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Unii ślimak jest rybą

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 11:50
Polityczne decyzje i unijne dofinansowania sprawiły, że w dokumentach UE ślimak zakwalifikowany jest do ryb.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro dotarło na Łotwę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 11:20
1 stycznia Łotysze dołączyli do strefy euro. Narodowy łat został zastąpiony walutą UE, ale nie wszyscy są zadowoleni - donosi Tomasz Majka, dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej.
rozwiń zwiń