Co zgotują nam posłowie w PE?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 15:00
Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego. My nie popisaliśmy się frekwencją, a czym popiszą się nowo wybrani kandydaci do Parlamentu Europejskiego?
Audio
  • Sylwetki polskich posłów, którzy wygrali wybory do Parlamentu Europejskiego. Mamy się kim pochwalić? (Czwórka/Europejski Lunch)
Co zgotują nam posłowie w PE?
Foto: Glow Images/East News

Kompetencje oraz sylwetki polskich posłów przeanalizowały Ewa Modrzejewska i Anna Konczewska z portalu Mamprawowiedzieć.pl.

- Polskę reprezentować będzie 51 osób wybranych z kilku różnych ugrupowań. Najwięcej z nich trafii do największej frakcji hadeckiej. Posłowie z SLD i UP zasilą największą lewicową frakcję. Co zrobią przedstawiciele PIS? Do tej pory byli wśród reformatorów i konserwatystów i pewnie tam pozostaną, ale musimy pamiętać, że wysyłamy bardzo silną narodową reprezentację, w sumie 19 osób, do dość słabego ugrupowania - wyjaśniąją goście "Europejskiego Lunchu". - Dlatego trudno dziś prognozować co się z nimi stanie i do jakiej frakcji trafią.

Modrzejewska i Konczewska przygotowały specjalny kwestionariusz i poprosiły nowych europarlamentarzystów o wypełnienie ankiety. Niestety zrobiły to zaledwie 24 osoby. - Z udzielonych nam odpowiedzi wynika, że na sercu naszych eurodeputowanych leży bezrobocie młodych i tym na pewno chcieliby się zająć w Brukseli. Do tego interesują ich sprawy socjalne i podpisanie umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Na realizację tych postulatów mają 5 lat. Potem przyjdzie czas rozliczeń. Choć z tym akurat to różnie bywa...

(kul/pj)

Czytaj także

Zdolny, bezrobotny, na utrzymaniu rodziców – obraz młodego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 10:00
W Polsce, wśród osób do 25 roku życia poziom bezrobocia sięga ponad 28 proc. To nie jest rekord, bo na przykład w Hiszpanii, czy Grecji bez pracy pozostaje ponad połowa młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ty też możesz zdecydować na co wydać unijne pieniądze!

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:00
Konsultacje społeczne w sprawie unijnego budżetu potrwają do końca sierpnia. Warto to wykorzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
rozwiń zwiń